ابوالفضل ابوترابی

تغییر مجازات ۸۷عنوان مجرمانه در دستورکار کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس

تغییر مجازات ۸۷عنوان مجرمانه در دستورکار کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس

خانه ملت: ابوالفضل ابوترابی در مورد تاکید رئیس قوه قضائیه مبنی بر اینکه بازنگری در مجازات حبس، دستورکار جدی قوه قضائیه است و باید یکی از دستورکارهای ضروری مجلس یازدهم هم بازنگری در برخی مواد آئین دادرسی باشد، گفت: یکی از اقدامات مطلوبی که در کمیسیون قضایی و حقوقی انجام شد ارائه ۲ طرح در جهت حذف مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر و کاهش آمار زندانیان این حوزه بود که بازتاب خوبی در سطح بین‌المللی داشت.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به دنبال اجرای این طرح‌ها تنها دانه درشت‌ها در خصوص قاچاق مواد مخدر اعدام شده یا به مجازات بلند مدت حبس محکوم می‌شوند، همچنین این طرح‌ها در کاهش مجازات بسیاری از جرایم، نوع بازداشت‌ها و قرار بازداشت موقت موثر بود.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون نیز طرحی را در جهت کاهش عناوین مجرمانه در کمیسیون قضایی و حقوقی پیشنهاد دادم، چرا که در کشور ۲۵۰۰ عنوان مجرمانه وجود دارد که چنانچه این طرح مصوب شود نوع مجازات ۸۷ عنوان مجرمانه که مجازات آنها حداکثر ۶ ماه حبس بوده، تغییر داده خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: مجازات این نوع عناوین مجرمانه که در پی جرایم سبک همچون بوته کنی، تصادفات غیر عمد، حفاری چاه غیر مجاز، توهین سبک یا نزاع‌های ساده خیابانی ایجاد شده به محکومیت در قالب اقدامات اجتماعی تبدیل خواهد شد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: این طرح در دستورکار این کمیسیون قرار گرفته و چنانچه مصوب شود در کاهش آمار زندانیان اثرگذار خواهد بود.

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

تغییر مجازات ۸۷عنوان مجرمانه در دستورکار کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.