ابوالفضل ابوترابی

طرحی برای اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان

طرحی برای اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان

فارس: ابوالفضل ابوترابی گفت: قانون نظارت بر رفتار نمایندگان دارای اشکالات و ضعف‌هایی است و برای رفع ایرادات و اصلاح این قانون در مجلس طرحی را تهیه و تدوین خواهیم کرد.
ابوترابی با اشاره به موضوع بررسی صلاحیت نمایندگان مجلس فعلی و داوطلبان انتخابات مجلس آینده در شورای نگهبان گفت: ما در حوزه نظارت بر رفتار نمایندگان و قانون مصوب‌شده در این باره دارای ضعف‌ها و اشکالاتی هستیم و لازم است طرحی درباره اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس تهیه و تصویب شود که ما این طرح را تدوین خواهیم کرد. وی افزود: ما دارای یک ضعف قانونی جدی هستیم که هر کسی می‌تواند در انتخابات ثبت‌نام کند در حالی که در بسیاری از کشور‌های جهان این‌گونه نیست. در اکثر کشور‌ها به این شکل است که کسی که برای انتخابات ثبت‌نام می‌کند باید هزینه ثبت‌نامش را خودش پرداخت کند، گاه این هزینه مادی است و گاه معنوی.
نماینده مردم نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس اظهار داشت: متأسفانه در کشور ما افراد فله‌ای برای انتخابات ثبت‌نام می‌کنند، در حالی که می‌دانند ردصلاحیت می‌شوند، اما این ثبت‌نام را انجام می‌دهند و، چون علت ردصلاحیت‌شان به صورت کتبی به آن‌ها ابلاغ می‌شود شروع به فضاسازی رسانه‌ای علیه شورای نگهبان و نظام می‌کنند.

ابوترابی خاطرنشان کرد: باید وقتی افراد ثبت‌نام می‌کنند تمام پرونده‌های آن‌ها در منظر عموم گذاشته شود تا این گونه فضاسازی‌ها علیه شورای نگهبان و نظام انجام نشود.

وی افزود: در بعضی از کشور‌ها هزینه انتخابات از کسی که داوطلب است هنگام ثبت‌نام در انتخابات اخذ و در یک حساب مشخص واریز می‌شود و اگر فرد داوطلب از ۵ درصد آرا کمتر رأی بیاورد، پول ذکرشده به نفع دولت مصادره می‌شود. این هم متأسفانه در کشور ما پیاده نمی‌شود.

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

طرحی برای اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.