ابوالفضل ابوترابی

طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری نیاز به اصلاح دارد

طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری نیاز به اصلاح دارد

خانه ملت: ابوالفضل ابوترابی در مورد تصویب کلیات طرح دو فوریتی تقلیل مجازات حبس تعزیری بعد از اینکه رئیس قوه‌قضائیه در جلسه شورای عالی قوه‌قضائیه این طرح را موجب تزلزل قانون مجازات اسلامی دانست و به نوعی مخالفت دستگاه قضایی با تصویب چنین طرحی را اعلام کرد، گفت: اگر طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری به همین صورت مصوب شود شاهد آن خواهیم بود که کل نظام قضایی و کیفری دستخوش هرج و مرج شود به طوری که تناسب جرم و مجازات را از دست می‌دهیم.

نماینده مردم  نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجرمی که بخواهد جرمی را مرتکب شود مجازات آن را در نظر می‌گیرد سپس فایده انجام ارتکاب عمل مجرمانه خود را با مجازاتش تطبیق می‌دهد و چنانچه این دو تناسب نداشته باشند، باعث می‌شود تعداد مجرمان افزایش یابد به این دلیل که فایده جرمی که مرتکب شده‌اند را بیشتر از مجازات مختصر آن می‌‎دانند.

وی تصریح کرد: بی‌تردید تاثیر میزان مجازات با نبود تناسب عمل ارتکابی و مجازات آن در کشور در بلند مدت بیشتر می‌شود، بنابراین باید به این موضوع دقت بیشتری داشته باشیم، ضمن اینکه در مجلس نهم قانون مجازات را از درجه یک تا هشت درجه‌بندی کرده که برای درجه یک مجازات حبس ابد و درجه هفت و هشت مجازات بین ۳ تا ۶ ماه حبس تعیین کردیم.

ابوترابی خاطرنشان کرد: اگر این طرح به این صورت مطرح شود مجازات درجه هفت و هشت در تمام نظام درجه‌بندی کیفری که برای آن قانون مجازات حاوی ۹۰۰ ماده داریم به هم خواهد ریخت.

وی با تاکید بر اینکه نظر رئیس قوه قضائیه کاملا صحیح است، افزود: ما نظام مجازات کیفری که داریم به هم می خورد و در این حوزه هرج و مرج ایجاد می‌شود و تمام درجه‌بندی‌ها به هم می‌خورد، بنابراین اصرار داریم که بررسی این طرح با عجله انجام نشود و فرصتی باشد که بتوانیم با مسئولان قوه قضائیه نشستی داشته باشیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: اگر این طرح تغییر پیدا نکند دردسر ایجاد می‌شود، مگر اینکه در آینده با پیشنهاداتی که ارائه می‌شود بتوانیم آن را اصلاح کنیم یا حتی اگر این طرح به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس برگردد می‌توانیم آن را بهتر اصلاح کنیم.

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.