ابوالفضل ابوترابی

به یک قانون جامع برای مبارزه با فساد نیاز داریم

به یک قانون جامع برای مبارزه با فساد نیاز داریم

خانه ملت: ابوالفضل ابوترابی با اشاره به سه لایحه ای که دولت با هدف مبارزه با فساد در دست تدوین و بررسی دارد، گفت: لایحه اصلاح قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد نیز در دست اصلاح در هیأت دولت است، لایحه شفافیت به مجلس رسیده و لایحه مدیریت تعارض منافع در انجام وظایف عمومی نیز در مرحله نظرخواهی از کارشناسان و اساتید دانشگاهی قرار دارد.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه این لوایح مکمل یکدیگر هستند، عنوان کرد: از این رو این لوایح که برای مبارزه با فساد نقش بسزایی دارند باید به صورت یک لایحه جامع تبدیل به قانون شوند.

وی در ادامه با یادآوری این مطلب که در برخی کشورها قانون شفافیت و یا تعارض منافع حدود ۱۰۰ سال است که به تصویب رسیده و بسیار سفت و محکم است، اظهار داشت: این در حالی است که لوایح شفافیت و مدیریت تعارض منافع در انجام وظایف عمومی که در حال حاضر در دولت است به حداقلی رسیده و حذفیات بسیاری داشته است.

ابوترابی ادامه داد: متأسفانه ترجمه داخلی از قوانین خارجی بسیار بد بوده و در جریان آن حذف صورت گرفته و بعد از رسیدگی در هیأت دولت باز هم حذفیات بیشتری بر آن اعمال شده است لذا باید صبر کرد و دید خروجی این قانون که دچار حذفیات بسیار شده، در نهایت چه خواهد بود.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اضافه کرد: در لایحه شفافیت نیز ما چیزی را انتظار داشتیم که مقام معظم رهبری در درس خارج از فقه به صراحت اعلام کردند که باید تمامی مسائل به جز در حوزه نظامی و امنیتی، شفاف باشد اما در لایحه دولت اینگونه نیست که امیدواریم بعد از وصول سایر لوایح بتوانیم در مجلس یک قانون جامع از آنها داشته باشیم.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در پایان درباره اهمیت این لوایح در مبارزه با فساد خاطرنشان کرد: لایحه شفافیت همانطور که از اسم آن پیدا است به شفافیت حداکثری به مبارزه با فساد کمک می کند و این حق را می دهد تا تمام امور دستگاه ها در پیش چشم مردم انجا شود و نکته دومی که به مبارزه با فساد می انجامد مکانیزه شدن امور اداری و الکترونیکی شدن دولت است که منجر به کاهش حضور انسانی در امور اداری شده و اجازه بروز فساد را نمی دهد.

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.