ابوالفضل ابوترابی

رسمیت بخشی به اسناد عادی بستر زمین‌خواری را فراهم می‌کند

خانه ملت: ابوالفضل ابوترابی با اشاره به دلایل عدم اجرای کامل طرح کاداستر ، گفت: قانون مهلت ۵ ساله برای اجرای طرح کاداستر تعیین کرده که تقریبا این ۵ سال رو به اتمام است اما به لحاظ کمبود اعتبار، این طرح به طور کامل اجرا نشد. از طرفی دستگاه‌های دولتی هم برای اجرای کامل این طرح تلاش کافی نداشته‌اند.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مسیر اجرای کامل طرح کاداستر دو مشکل اساسی وجود دارد، اظهار کرد: یکی از این مشکلات مباحث بودجه‌ای است و مشکل دیگر ؛ عدم پیگیری دستگاه‌های دولتی که سند به نامشان دارند. این دو مشکل باعث شده طرح کاداستر پس از گذشت ۵ سال به صورت کامل اجرایی نشود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، در پاسخ به این سوال که آیا طرح کاداستر مانع زمین‌خواری می‌شود،  تصریح کرد: یکی از مشکلات ما در نظام حقوقی با ابطال ماده ۲۲، ۴۷ و ۴۸ قانون ثبت این است که قولنامه‌های عادی که روی کاغذ و در منازل مردم نوشته می‌شود هم به رسمیت شناخته می‌شود، این موضوع بی نظمی عظیمی به وجود آورده که در دل آن بی نظمی زمین‌خواری‌های بسیار زیادی صرفاً با یک تکه کاغذ و با امضا دو نفره تحقق پیدا می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه به رسمیت شناختن قولنامه‌ها و اسناد عادی زمین‌خواری‌های زیادی ایجاد کرده است، اظهار کرد: باید اسناد عادی را از نظام حقوقی حذف و یا ساماندهی کنیم از طرفی اگر طرح کاداستر به صورت کامل اجرایی شود و تمامی زمین‌ها اعم از زمین‌های منابع طبیعی و زمین‌های دستگاه‌های دولتی سنددار شود، از زمین خواری جلوگیری می‌شود.

ابوترابی خاطرنشان کرد: مجلس به منظور ساماندهی اسناد عادی، طرحی را با همین عنوان” طرح ساماندهی اسناد عادی” در دستور کار قرار دارد، کلیات این طرح در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس تصویب شده و به کارگروه تخصصی با مسئولیت بنده ارسال شده است، این طرح در مراحل پایانی قرار داشته و به زودی به صحن علنی مجلس ارائه می‌شود و امیدواریم تا پایان سال به قانون تبدیل شود.

انتقال پایتخت

ابوالفضل ابوترابی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.