ابوالفضل ابوترابی

کاهش تعداد احزاب کشور

اعتماد آنلاین: عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلسگفت: با اصلاح قانون احزاب، تعداد احزاب کشور با ادغام‌ها و شیوه‌ای که برای ساماندهی احزاب ایجاد شد از ۲۲۰ حزب به ۱۵۰ حزب کاهش یافت.

ابوالفضل ابوترابی در باره مشخص شدن شرایط تشکیل انجمن‌های صنفی گفت: در زمان اجرای قانون قبلی ۲۲۰ حزب و تشکل صنفی، قومی، مذهبی و کانون‌های بازنشستگی تاسیس شده بودند که در ذیل ماده ۱۰ قانون احزاب فعالیت حزبی، قومیتی و حتی دینی و مذهبی داشتند.

ابوترابی ادامه داد: در سال ۹۴ که قانون احزاب اصلاح شد، این تشکل‌ها را NGO تلقی کرد و از شمول قانون احزاب خارج شدند تا از مراجع ذی صلاح مجوز فعالیت بگیرند.

ابوترابی اضافه داشت: علت کاهش تعداد احزاب این بود که برخی تشکلات مذهبی و قومی در ابتدای انقلاب فعالیت خود را ذیل ماده ۱۰ احزاب تشکل خود را ثبت کرده بودند و از شمول این قانون خارج شدند و همچنین برخی احزاب که فقط نامی از آن ها باقی مانده بود توان اجرای شروط قانون برای کسب مجوز فعالیت را نداشته‌اند؛ گردهمایی ۳۰۰ نفری در کنگره سراسری – برای احزاب ملی- از جمله شروط قانون جدید احزاب بود.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون نمایندگان به دنبال احیای تشکل‌های صنفی هستند و به همین دلیل موادی از قانون احزاب را مجددا اصلاح کردند تا تشکل‌های صنفی بتوانند مجوز فعالیت خود را از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب دریافت کنند.

عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اقلیت‌های دینی که فقط از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مجوز فعالیت گرفته بودند، بازهم فعال می‌شوند و با مصوبه مجلس به قبل از قانون سال ۹۴ بازمی‌گردیم و همان شیوه سابق اجرائی می‌شود.

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.