ابوالفضل ابوترابی

برخی نمایندگان وارد بازی هایی می شوند که پشت صحنه آن دشمن است

به گزارش صاحب نیوز؛ ماجرای دروغ آبی به یکی از مسائل حاشیه ای در کشور تبدیل شده است که بسیاری از سیاسیون و چهره های فضای مجازی خواسته یا ناخواسته در زمینی که بیگانگان برایشان طراحی کرده بودند، بازی کردند و حتی به اکاذیب مطرح شده در سطح فضای مجازی دامن زدند.

برهمین اساس، به گفت و گو با ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلش نشستیم که با توجه به مسئولیت های قضایی پیشین خود در این رابطه بیشتر برای ما توضیح دهند.

* آیا نشر اکاذیب در فضای مجازی جرم محسوب می شود؟ مجازات آن چیست؟

بله، جرم است. این نشر اکاذیب شامل نشر در فضای مجازی، بصورت کتبی، بصورت علنی-تریبون و بلندگو می شود، این موارد مجازارت درجه پنج است.

* کدام مرجع قضایی صلاحیت برخورد با خبرآنلاین به عنوان رسانه ای که اولین بار این شایعه را مطرح کرد و در جامعه بارها تشنج ایجاد کرده است، دارد؟

قوه قضائیه باید با این نشریاتی که در رابطه با موضوع دختر آبی متأسفانه به نشر اکاذیب اقدام کردند و به دنبال آن تشویش اذهان عمومی را در برداشت و بعد بحث نظام و حیثیت نظام را زیر سؤال بردند برخورد لازم را داشته باشد و ما انتظار داریم از دادستان کل کشور بعنوان مدعی العموم به این موضوع ورود پیدا کنند.

*با اینکه دروغ بودن دختر آبی در جامعه مشخص بود، به چه دلیل چهره های سیاسی مثل آقای مطهری، خانم سلحشور و … باز هم اصرار به تکرار آن دارند؟

بله، متأسفانه برخی همکاران، هم دانسته و هم نادانسته وارد این بازی پیچیده ای که پشت صحنه آن دشمن است و مثل موضوعاتی مانند «ندا آقاسلطان» و کشته سازی و مسائلی که در آینده مشخص می شود پشت صحنه اش چه کسانی خواهند بود، شده اند. در این مسئله خانم خدایاری قطعا یک سناریویی بوده و پشت صحنه این موضوع، مدیریت شده و برنامه ریزی شده بوده است، یک سناریوی پیچیده طراحی شده که بعدا مشخص خواهد شد که پشت صحنه آن چیزی جز دشمن، جنگ روانی و غول رسانه ای دشمن نبوده است.

مجلس چه برخوردی با این ها خوهد داشت؟

کمیسیون فرهنگی باید ورود پیدا کند، کمیسیون های مربوطه ورود پیدا کنند، با باز شدن مجدد مجلس در ابتدای مهر ماه موضوع را در دستور کار قرار می دهیم.

*در رابطه با اظهار نظر سلبریتی ها در مسائل سیاسی و پخش در فضای مجازی این اظهارات جرم است؟

بله، آنها هم مشمول نشر اکاذیب هستند، حالا به هر طریقی دروغ پراکنی انجام دهند و اگر عمدی باشد قطعا عنصر روانی اش هم مشخص است و قابل پیگرد است.

* به نظر شما هدف از این شایعه چیست؟ 

به نظر من پشت پرده اش به دشمن بر می گردد و یک طراحی سناریو است که آدم را یاد ماجرای ندا آقاسلطان می اندازد که یک سناریوی دروغ در راستای جنگ روانی است.

* مدتی قبل بحث مصونیت نمایندگان مطرح شد، قضیه به کجا رسید چراکه گاهی برخی نمایندگان این قدر بی پروا شایعه پراکنی می کنند و چه کسی به آنها پر و بال داده است؟ 

مصونیت نمایندگان در چارچوب وظایف نمایندگان است. قانون اساسی اجازه می دهد که هر نماینده ای در همه امورات و موضوعات اظهار نظر کند، ولی اولا این اظهار نظرها باید به واقع باشد، یعنی واقعیت داشته باشد و دوما مسائل نظام و کشور هم در نظر گرفته شود، لذا نمایندگان باید دقت کافی را داشته باشند تا در دام دشمن نیفتند. این مصونیت تا آن لحظه است و اگر خارج از آن، بصورت نشر اکاذیب باشد یا نهی از شورای عالی امنیت ملی و یا به نحوی در پازل دشمن بازی کنند آن وقت این مصونیت قضایی نمایندگان را ندارد.

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

2 پاسخ
 1. #مجلس مقتدر
  #مجلس مقتدر گفته:

  این محرومیتهای اجتماعی که نظام وظیفه وضع کرده یعنی سلب حقوق شهروندی و بالاتر از آن سلب حقوق انسانی اونهم تا ۵۱سالگی؛فرد مشکل داری ک ب هرنحوی امکان اعزام براش میسر نیست چکارمیبایست کند؟؟باید زندگیشو نابود کنیم؟؟ مگر این مردم بخت برگشته از شما چه توقع و درخواستی داشتن ب غیر از اینکه حداقل اگر کمکی نمیکنید سدی هم نباشید اونهم وقتیکه درتمام دنیا مشمولان بالای ۲۷سال یا شامل معافیت سنی میشوند یا برایه تقویته بنیه ی دفاعیه کشور بهشون اجازه خرید خدمت وهموار کردنه مسیر زندگیشون داده میشود ولی ما از مشموله ۴۴ساله ی میانسال توقعه اعزام ب خدمت داریم(اگر در کشورهای مترقی و جهان اولی این موضوع و قوانین و روشها مطرح گردد یقینا از دلسوزی و ترحمم ک شده بهمون پناهندگیه رایگان خواهند داد.)

  پاسخ
 2. بهنام
  بهنام گفته:

  جای شما تو مجلش ۴ تا کدو و گوجه سبز میزاشتن هیچ فرقی نمیکرد. یه طرح خوب بعد این همه مدت اومده تصویبش کنین زندگی ۶٠ میلیونو نجات بدین دیگه. اگر میخواین به همین رویه ادامه بدین و تغییر نمیکنه هیچی به مام بگین که انید نداشته باشیم. گناه که نکردیم تو این دیوونه خونه به دنیا اومدیم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.