استقلال اقتصادی

گزارش های تحقیق و تفحص در قوه قضاییه به سرانجام می رسد

خانه ملت: ابوالفضل ابوترابی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی  با اشاره به اصلاح آیین نامه داخلی در خصوص رسیدگی به گزارش های تحقیق و تفحص مجلس در قوه قضاییه، گفت: بسیاری از گزارش های نظارتی مجلس که به قوه قضاییه می رسید منتج به صدور رأی نمی شد، در بررسی ها دلایل مختلفی برای این مسئله مشخص شد.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس دهم شورای اسلامی اظهار داشت: یکی از مشکلات عدم مستندات دقیق و قانونی برای گزارش های تحقیق و تفحص بود از این رو در قوه قضاییه لازم بود مجدد تحقیقاتی بر روی پرونده ارسالی صورت گیرد و همین امر رسیدگی به گزارش های مجلس را زمان بر می کرد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با اشاره به نشست اخیر روسای کمیسیون ها با رئیس قوه قضاییه، بیان داشت: در این نشست به موضوع رسیدگی به پرونده ها و گزارش های تحقیق و تفحص مجلس پرداخته شد، روسای کمیسیون ها خواستار رسیدگی خارج از نوبت به پرونده های تخلف ارجاعی از مجلس به قوه قضایی که بُعد ملی دارند بودند.

ابوترابی گفت: در آن نشست قرار شد گزارش های مجلس حقوقی تر، کارشناسی تر و مستندات نیز ضمیمه آن باشد تا در قوه قضایی با اولویت مورد بررسی قرار گیرد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: از سوی دیگر در آیین نامه داخلی مجلس اصلاحاتی صورت گرفت که گزارش های تحقیق و تفحص خارج از نوبت در قوه قضاییه مورد بررسی قرار گیرد، معاونت نظارت مجلس روند رسیدگی را پیگیری و هر سه ماه یکبار گزارشی از نحوه بررسی پرونده ها به مجلس ارائه کند.

وی گفت: با تقویت ابعاد حقوقی گزارش های تحقیق و تفحص و پیگیری رسیدگی به این گزارش ها در قوه قضاییه انتظار می رود که یکی از ابزارهای نظارتی مجلس برش بیشتری پیدا کند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تاکید کرد: تنها ابزار نظارتی مجلس تحقیق و تفحص نیست، سوال، استیضاح و رای به عدم کفایت از دیگر ابزار نظارتی است، اما با اصلاح آیین نامه داخلی گزارش های تحقیق و تفحص به سرانجام قابل قبولی می رسد.

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

پایگاه خبری ابوالفضل ابوترابی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.