ابوالفضل ابوترابی

لزوم تشکیل کمیسیونی فرا قوه ای برای جلوگیری از تخلفات شوراها

خانه ملت: ابوالفضل ابوترابی با یادآوری بروز تخلفات سیاسی و اقتصادی در سایه فقدان نظارت در شوراهای شهر و روستا، گفت: نظارت در جریان تایید صلاحیت کاندیدای انتخابات شوراهای شهر و روستا باید مورد توجه قرار گیرد، بسیاری از فسادهای شهری مرتبط با کمیسیون ماده ۱۰۰ است، این کمیسیون به تخلفات وجاهت قانونی می‌دهد.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: علاوه بر دقت لازم در تایید صلاحیت کاندیدای انتخابات شوراهای شهر و روستا، قوانین مرتبط با شوراها باید اصلاح شود تا فضاهای دور زدن قانون مانند کمیسیون ماده ۱۰۰ از بین برود. همچنین نظارت بر شوراهای شهر و روستا نیز باید تقویت شود.

وی افزود: پیش از این طرح اصلاح قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مورد بررسی قرار گرفت و برای بررسی کارشناسی به کارگروهی ارجاع شد، در این طرح که با هدف کاهش تخلفات و تقویت جایگاه شوراها طراحی شده، بر تشکیل کمیسیون ملی انتخابات که فرا قوه ای بوده تاکید شده است.

ابوترابی یادآور شد: بر اساس این طرح کمیسیون ملی انتخابات با پیروی از الگوی مستقل شامل نمایندگانی از قوه مقننه، مجریه و قضائیه و شورای عالی استان‌ها و همچنین احزاب جهت سیاست‌گذاری، مدیریت و نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا است. آنچه در این طرح مطرح شده بر اساس مطالعاتی است که کشورهای مختلف از جمله عراق داشته‌اند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: پیش از این پیشنهاد بررسی تایید صلاحیت کاندیداهای انتخابات شوراها توسط شورای نگهبان نیز مطرح شد اما شورای نگهبان این پیشنهاد را رد کرد، مسئولان و کارشناسان شورای نگهبان با اشاره به حدود ۱۲۰ هزار عضو شوراها، اذعان دارند که طبق قانون اساسی این مسئولیت به شورای نگهبان واگذار نشده است.

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.