ابوالفضل ابوترابی

اصلاح قوانین مالکیت صنعتی ایران با الگوگیری از کشورهای مترقی

خانه ملت: ابوالفضل ابوترابی درباره حقوق مالکیت صنعتی در ایران، گفت: در مجلس هشتم لایحه «ثبت مالکیت صنعتی و اختراعات» با بیش از ۱۴۰ ماده برای حمایت از مالکیت صنعتی در ایران تصویب شد و از سوی دیگر ایران به کنوانسیون پاریس ملحق شد. طبق این الحاق می‌توان با پرداخت مبلغی ناچیز اختراعات مخترعان ایرانی و مالکیت صنعتی ایرانیان را در کل دنیا ثبت کرد.

ابوترابی با اشاره به بررسی این لایحه در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نهم و عدم بررسی آن در صحن علنی مجلس به دلیل نبود فرصت اضافه کرد: به نظر می‌رسد فرصت کافی برای رسیدگی به این لایحه در صحن علنی مجلس دهم نیز وجود ندارد در حالیکه ایران به تصویب هرچه سریعتر این لایحه نیاز دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: ایران کشوری جوان بوده و بیشتر جوانان دارای تحصیلات عالیه هستند، در صورتی که مخترعان نتوانند اختراعات خود را به درستی ثبت کنند ناچار می‌شوند برای ثبت اختراع به خارج از کشور مراجعه کنند.

ابوترابی تصریح کرد: رییس اداره ثبت اسناد و املاک ایران به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در هیات ثبت مالکیت صنعتی و اختراعات که هر ساله در کنوانسیون پاریس تشکیل می‌شود، حضور می‌یابد.

عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس گفت: در حال حاضر ثبت اختراعات در اداره ثبت اسناد و املاک ایران بدون نیاز به حضور مردم و به صورت الکترونیکی انجام می‌شود، در مرحله بعدی این اختراعات به هیات داوری ارجاع خواهد شد تا ویژگی‌های آن مشخص شود.

وی بیان کرد: مخترعان به ۲ دلیل برای ثبت سفارش اختراعات خود به کشورهای غربی مراجعه می‌کنند؛ نخست آنکه ممکن است مخترع به آزمایشگاه‌ها و هیات داوری فنی ایران اعتماد لازم را نداشته باشد و دوم آنکه به دلیل سطح متوسط قوانین در زمینه مالکیت صنعتی باشد.

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.