ابوالفضل ابوترابی

ضعف قانون در برخورد با کاندیداهای دروغگو

ایسنا: ابوالفضل ابوترابی با بیان اینکه قوانین صریحی در خصوص برخورد با کاندیداهای انتخاباتی دروغگو نداریم، گفت: قوانین غیر مستقیمی در ذیل قانون مجازات اسلامی برای برخورد با افرادی که نشر اکاذیب می‌کنند یا افترا می‌زنند وجود دارد اما این خلاء قانونی در قانون انتخابات دیده می‌شود که نیاز به بازنگری دارد.

ابوترابی با اشاره به ضرورت اصلاح قوانین انتخاباتی در راستای برخورد با کاندیداهای دروغگو و تعیین مجازات برای آنان بیان کرد: متأسفانه برای برخورد با کاندیداهایی که در طول دوران انتخابات صادق نیستند، یک خلاء قانونی وجود دارد و به طور صریح قانونی برای برخورد با این افراد وجود ندارد.

وی در ادامه اظهار کرد: اما به طور غیر مستقیم قوانینی در خصوص برخورد با افرادی که نشر اکاذیب می‌کنند داریم که دارای مجازات حبس است. در خصوص افترا نیز ما قوانینی برای برخورد با این افراد داریم که همگی در قانون مجازات اسلامی دیده شده است اما در قالب قانون انتخابات این قانون را نداریم که یک خلأ قانونی است.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس تصریح کرد: قوانینی که نیز اکنون وجود دارد متاسفانه با جدیت دنبال نمی‌شود. اینکه انتظار داشته باشیم شورای نگهبان اظهارات کاندیداهای انتخاباتی را رصد کند و برخورد فوری با متخلفین داشته باشد امکان پذیر نیست چراکه تخلفات باید در یک مرجع قانونی و قضائی بررسی شود.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی در ادامه تاکید کرد: ما اکنون شعب ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی را در قانون انتخابات داریم که می‌توانند خارج از نوبت به این موضوع رسیدگی کنند.

سخنگوی شورای نگهبان چند روز گذشته، در توئیتی با عنوان محاکمه به دلیل دروغ‌گویی در تبلیغات انتخاباتی، نداشتن قوانین مناسب در خصوص فریب مردم در تبلیغات انتخاباتی را ضعف قانونی در قوانین انتخاباتی ایران دانست.

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.