ابوالفضل ابوترابی

تشکیل سه کارگروه برای اجرای قانون جدید چک

فارس: ابوالفضل ابوترابی درباره شکل‌گیری کارگروه چک الکترونیک در بانک مرکزی گفت: ما درحال حاضر سه کارگروه در راستای اجرای این قانون داریم. یکی از کارگروه‌­های ما چک الکترونیک است اما هنوز در این کارگروه، چک الکترونیک تبدیل به آیین‌­نامه و بخشنامه برای ابلاغ نشده ‌است.
وی افزود: به دلیل کسالت قائم‌­مقام بانک مرکزی، بعد از ماه مبارک رمضان با حضور وی، پیشنهادات کارگروه چک الکترونیک برای آیین‌نامه و بخشنامه مورد بررسی قرار می­گیرد.
نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس درباره ابتکار چک‌ الکترونیک در قانون جدید صدور چک که آبان ماه پارسال به تصویب مجلس رسید، گفت: در این قانون، برای اولین بار در کشور چک‌­های الکترونیک دیده شده است. ما دو ظرفیت برای چک الکترونیک در این قانون درنظر گرفته‌ایم. ظرفیت اول چک تمام الکترونیک است. کاری که الآن شما می­‌بینید بعضی وقت‌­ها در نرم­‌افزارهایی مثل مثلاً بله نیز انجام می‌شود که طی آن شما پول را به کس دیگری انتقال می‌­دهید.
وی ادامه داد: برای صدور چک الکترونیک افراد باید در مراجعی مثل دفترخانه­‌های اسناد اداره­ ثبت یا مراکز دیگری مانند بازرگانی بروند و کد رمز الکترونیک بگیرند. رمز الکترونیک را که گرفتند می­‌توانند چک‌­های الکترونیک صادرکنند. فقط به‌جای اینکه کاغذی باشد در فضای مجازی و تماما الکترونیک است.
ابوترابی افزود: امضای ذیل چک کاغذی در اینجا به صورت الکترونیک انجام می­شود. این چک­‌های الکترونیک قبلاً مشمول قانون چک نمی­‌شد. این طرح را ما آوردیم و مشمول قانون چک کردیم. این ابتکار از جمله دستاوردهای بزرگ این قانون است.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درباره ابتکار دیگر قانون یعنی الکترونیکی شدن چک‌های کاغذی، گفت: ظرفیت دیگری که در قانون دیده شده است این است که مردم، متناظر با چک کاغذی مکلف هستند کد ملی صادرکننده و گیرنده، تاریخ و مبلغ چک را در یک سامانه­ای که بانک مرکزی اعلام می­کند، ثبت کنند. بعد از آن بانک مرکزی یک کد شناسه برای آنها می‌­فرستد. این کد شناسه را روی چک کاغذی می­نویسند. به این ترتیب صادر­کننده و گیرنده­ چک هر دو به صورت الکترونیک در سامانه مشخص می­شوند.
این نماینده مجلس درباره فواید این ابتکار قانون جدید چک گفت: جعل، مفقودی و سرقت چک کاغذی دیگر معنی نمی­‌دهد چون ملاک کار سامانه­ الکترونیکی است و چک‌های کاغذی صرفاً یک پرینت از آن چک الکترونیک محسوب می‎شود.
وی با اشاره به از بین رفتن مشکل جعل، سرقت و مفقودی چک‌ها، افزود: در این صورت اگر حوادثی مانند پلاسکو رخ دهد که این همه چک درآتش­ سوزی سوخت و نابود شد، مشکلی پدید نمی‌آید چرا که پس از حادثه افراد می‌توانند به بانک مراجعه ­کنند، بانک نیز با توجه به اطلاعاتی که برروی سامانه ثبت شده‌ است، متناظر همان مبلغ چک، پول را به آن کسی که کد ملی او درج شده است پرداخت می­کند. در نتیجه چک کاغذی از حیّض انتفاع در عمل می­افتد و صرفاً یک پرینت محسوب می­شود.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در پایان با اشاره به اینکه قانون جدید صدور چک برای چک الکترونیک یک سال از زمان ابلاغ قانون و برای الکترونیکی شدن چک های کاغذی، دو سال از زمان ابلاغ قانون به بانک مرکزی مهلت داده ‌است، گفت: این دو بخش قانون هم از لحاظ زمان­ اجرا و هم از لحاظ موضوع­ متفاوت هستند اما از لحاظ ماهیتی تشابه زیادی به هم دارند.

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

2 پاسخ
 1. #مجلس مقتدر
  #مجلس مقتدر گفته:

  علی برکت الله؛بنظرم تمامِ تصمیم گیرنده های کشور از لحاظِ روانشناسی میبایست موردِ ارزیابی قرار بگیرن؛بعضیها واقعا با خوشی و خوشحالی و دادنِ امید و بازگشاییه راهِ ملت و جوانان مشکل دارن و این یاس و بیکاری و تاخیر در ازدواج و ناهنجاریهای در جامعه خودزنی ای هست ک با این مقاومتها و اندیشه ها بوجود اومده؛ما از شما نمایندگان و مجلسیان و شورای امنیت ملی آقایِ ابوترابی پیگیریه طرحِ اصلاح نظام وظیفه و رفع حصره میلیونی جوونها رو میخوایم ک وظیفه ی قوه ی مقننه و مصوباتتونه ک اقتدارتون ۳۰۰نفری جلویه ۱نفر زیره سوال نره نه نطقِ زیبا و پستهایِ هر روز هر روزتون

  پاسخ
 2. نسل سوخته
  نسل سوخته گفته:

  اگه بیانیه ی گام دومِ انقلاب داده شده از ابتدا میبایست قاطعانه یه شروعِ بی نقص داشت و مجلس؛نمایندگانِ مردم؛شورای امنیت ملی و… ابتدا این طرح اصلاح نظام وظیفه ک سالیان دچاره سنگ اندازی شده رو برایِ اعاده حیثیت بعنوانِ قوه مقننه و نمایشِ اقتدارش ب سرانجام برسونه و باعثِ رفعِ حصره میلیونی جوانها و ب حرکت درآمدنه چرخه ی اقتصاد در این جنگِ اقتصادی بشه وگرنه اینبار همونطور ک همه گفتن قدرتِ یه مجلس در مقابله یه نفر زیره سوال میره و باعثِ کشته شدنِ عرقه ملی و بی اعتمادی و ناامیدی و آبروریزیه بزرگِ قوه ی مقننه در بینه جوانان و خانوادهاشون میشه و ۹ماه تلاشِ بی وقفه ی نازنین مرد و نماینده ی دلسوز جنابِ ابوترابی ک ب شخصه دست بوسه زحماتشم ب سخره گرفته خواهد شد

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.