اعطای تابعیت

استانی شدن انتخابات آغازی بر روند تقویت احزاب

استانی شدن انتخابات آغازی بر روند تقویت احزاب

خانه ملت: ابوالفضل ابوترابی با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند سال جاری و اهمیت احزاب فعال در روند انتخابات، گفت: در مجموع رویکرد ما از لحاظ ساختار فکری و فرهنگی نسبت به احزاب رویکرد درستی نیست.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: متأسفانه در قوانین خود تعریفی برای احزاب نداریم در حالی که کشوری مثل عراق با پراکندگی قبیله ای بسیار، صرفا باید از طریق حزبی وارد مجلس شوند که این امر به خاطر قانونی است که در این کشور وجود دارد.

وی در ادامه اظهار داشت: متأسفانه حزب قوی استخوان دار که شناسنامه دار بوده و سیستم مالی شفاف، سخنگو و روزنامه رسمی داشته باشند نداریم و احزاب به مثابه برگ خزان شده اند که با موج انتخابات به وجود آمده و در پایان نابود می شوند بدون اینکه به مردم پاسخگو باشند.

ابوترابی در ادامه با بیان اینکه باید حدود ۶ حزب قوی در کشور داشته باشیم، یادآور شد: تا پیش از سال ۹۴، بالغ بر ۲۵۰ حزب داشتیم که بعد از تصویب قانون احزاب در همان سال این تعداد به ۱۵۰ حزب رسید اما باز هم زیاد است و باید به چند حزب انگشت شمار قوی برسیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس دهم قانون قوی احزاب و اجبار احزاب به پذیرش ویژگی های تعیین شده را بسیار مهم دانست و افزود: از این طریق مردم در بلندمدت به لحاظ فرهنگی به دنبال احزاب می روند البته در مجلس فعلی این اتفاق نخواهد افتاد و به طور کل مجلس انگیزه ای برای تقویت احزاب ندارد.

وی همچنین استانی شهرستانی شدن انتخابات را آغازی برای تقویت احزاب برشمرد و عنوان کرد: بعد از اجرای این قانون و بررسی بازخوردها می توان قانون احزاب را نیز اصلاح کرد تا احزاب به شکل مستحکم تری تقویت شوند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: نمایندگان عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب طرحی برای اصلاح قانون احزاب دارند که علیرغم اینکه در مجلس فعلی به نتیجه نخواهد رسید باید در مجالس آتی دنبال شود تا بتواند در نهایت به احزاب قوی در کشور دست یافت.

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.