ابوالفضل ابوترابی

افشاکنندگان فساد، تشویق خواهند شد

افشاکنندگان فساد، تشویق خواهند شد

تسنیم:ابوالفضل ابوترابی با اشاره طرح‌های مجلس درباره مبارزه با فساد مالی و اداری اظهار داشت: مبارزه با فساد باید مبارزه با فساد ساختاری و سیستماتیک باشد و در گام اول باید ساختارها را اصلاح کرد.

ابوترابی افزود: در درجه نخست اصلاح نظام بانکی قرار دارد و در درجه دوم اصلاح نظام اداری مطرح است که طرح اصلاح نظام اداری با مدیریت جامع شهری و روستایی به مجلس ارائه شده است، مرحله سوم نیز اصلاح بودجه نویسی است که طرح‌های اصلاحی آنها به مجلس ارائه شده تا اصلاح پایه‌ای مبارزه با فساد کاربردی‌تر صورت گیرد.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس با بیان اینکه الکترونیکی کردن دولت خیلی می‌تواند در بحث شفافیت کمک کننده باشد، گفت: درواقع دولت الکترونیکی ابزاری است برای شفافیت و با مکانیزم شفافیت از جمله الکترونیکی کردن می‌توان گام بزرگی را در مقابله با فساد برداشت؛ رهبر انقلاب نیز حکم حکومتی به تمام دستگاه‌ها دادند که تمام مسائل به جز مسائل امنیتی و نظامی باید برای مردم شفاف شود.

وی با بیان اینکه اعاده اموال نامشروع مسئولان نیز بسیار موثر است که کلیات آن تصویب شده، تصریح کرد: در اعاده اموال نامشروع مسئولان برای نخستین بار موضوع رانت در آن تعریف شده و رانت را ممنوع کرده است که قابل مصادره است، اما متاسفانه تا کنون مبارزه با رانت را نداشته‌ایم.

ابوترابی با اشاره به طرح مجلس درباره تشویق افشاکنندگان، خاطرنشان کرد: اصطلاحاً به این طرح (سوت‌زنی) می‌گویند که در واقع افراد یا کارمندانی که فساد‌های اداری را اعلام کنند مشمول درصدی از مبلغ فساد اعلام شده به عنوان هدیه قرار می‌گیرند و این طرح در کمیسیون قضایی در دست بررسی است که قبلاً نیز نمونه‌هایی در مورد قاچاق کالا و کشف مواد مخدر به صورت خفیف‌تر بوده است.

وی افزود: در سایر کشورها مانند آمریکا بیش از ۷ سال است که این طرح اجرایی شده و ۲۰ الی ۳۰ درصد مبلغ فساد اعلام شده را دریافت می‌کنند و با توجه به اینکه این مبالغ بسیار چشم‌گیر است، بنابراین مردم از این طرح استقبال می‌کنند، البته باید از لحاظ شخصی و خانواده‌ای تحت حفاظت امنیتی و جانی قرار گیرند.

ابوالفضل  ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترابی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.