ابوالفضل ابوترابی

هماهنگی فراقوه‌ای برای اجرای رتبه‌بندی و اعتبارسنجی افراد

فارس: ابوالفضل ابوترابی گفت: در روزهای گذشته موضوع رتبه‌بندی و اعتبارسنجی افراد را در جلسه‌ای با حضور برخی مسئولین قضایی بررسی کردیم.

وی افزود: براساس این موضوع افراد براساس عملکردشان در اجتماع که شامل پرداخت مالیات، پرداخت قبوض مختلف، پرداخت به موقع اقساط و نداشتن پرونده کیفری و فراتر از شهروند مطلوب بودن نمره‌ای را دریافت می‌کنند که این نمره ملاک رتبه افراد در جامعه می‌شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بخشی از این نمره منتج به دادن چک‌های متناسب به آنها از سوی بانک‌ها و یا حتی اعطای برخی امتیازات شوند. ضمن اینکه به طور مثال برای تایید صلاحیت آنها در استخدام‌ها، در خواستگاری، وام گرفتن، زمین و یا پروژه‌ای را دریافت کردن، احداث کارخانه و … به کار رود.

ابوترابی خاطرنشان کرد: طرح اعطای رتبه‌بندی و نمره به افراد کاری فراقوه‌ای و بین دستگاهی است که در جلسه اخیر نمایندگان قوه مقننه و قوه قضاییه و مدیران بانک مرکزی هم حضور داشتند به دنبال آن هستیم که رفتار افراد را در اجتماع و در پیوستگی اطلاعات قوا و ادارات با یکدیگر رتبه افراد را در جامعه تعیین کنیم.

نماینده مردم نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس افزود: اعطای نمره به افراد و رتبه‌بندی آنها می‌تواند ملاک همه تصمیم‌گیری‌های ریز و درشت افراد در جامعه شود. در قانون سال جاری این موضوع تحت عنوان اعتبارسنجی و رتبه‌بندی افراد آمده است و مبتنی بر این قانون آیین‌نامه آن نوشته شده است که هم اکنون در هیات وزیران است و امیدواریم که این هیات آن را تصویب کند.

ابوترابی خاطرنشان کرد: بر این اساس دستگاه‌ها باید از لحاظ سیستم‌های یارانه‌ای داده‌های خود را با یکدیگر تبادل کنند که این موضوع نیاز به هماهنگی و جلسه اخیر هم که بین قوه مقننه و قوه قضاییه برگزار شد به همین دلیل بوده  است.

وی در پایان گفت: بستر قانونی و آیین‌نامه‌ای رتبه‌بندی و اعتبارسنجی افراد در حال حاضر موجود است و برای اجرای این موضوع باید هماهنگی ویژه‌ای بین دستگاه‌ها، قوا، نهادها و سازمان‌ها به وجود آید.

پایگاه خبری نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس

 

رتبه بندی و اعتبار سنجی افراد

ابوالفضل ابوترابی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.