ابوالفضل ابوترابی

کانالیزه شدن منافع اروپا در INSTEX

قدس آنلاین:ابوالفضل ابوترابی در واکنش به ساز و کار مالی اروپا موسوم به INSTEX و اینکه مطرح می شود این ساز و کار مالی در صورت تصویب FATF اجرایی خواهد شد، اظهار داشت: این ساز و کار پس از هشت ماه تاخیر مطرح شده است؛ در این ساز و کار مالی هیچ پیشنهاد قابل توجهی برای ایران نیست و در واقع همان موضوع نفت در برابر غذاست.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی گفت: معطل کردن کشور برای اینکه ببینیم اروپایی ها می‌خواهند چه اقدامی را انجام دهند و دوباره مدتی را برای این ساز و کار مالی سپری کنیم چیزی جز فرصت سوزی برای کشور ندارد.

وی اضافه کرد: ما باید به سمت اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم  و سران قوا بهتر است جلسات منظمی را در این باره برگزار کرده و راه های بهره مندی از ظرفیت های داخلی و نقدینگی انبوه را بیابند.

این نماینده مجلس همچنین تصریح کرد: تمامی کارشناسان اذعان دارند که حداقل ۷۰ درصد مشکلات کشور به موضوعات داخلی برمی گردد. بهتر است مشکلات بانکی و بوروکراسی اداری را حل کنیم.

ابوترابی ادامه داد: در ساز و کار مالی که اروپا طراحی کرده هیچ یک از خواسته های ایران دیده نشده است؛ اروپایی‌ها می‌خواهند ایران را از طریق INSTEX  در راستای منافع خود کانالیزه کرده تا بتوانند به سرمایه‌های کشور دست اندازی کنند. در واقع آنها درصددند بعدها بتوانند هر زمان که اراده کردند راه نفس ایران را با تحت الشعاع قرار دادن نیازهای اساسی مانند دارو و غذا ببندند.

وی تاکید کرد: مقامات کشورمان نباید به دامی که اروپایی ها با نام INSTEX  برایمان پهن کرده اند، بیفتند؛ در واقع قرار بود این ساز و کار مالی به ازای برجام ارائه شود درحالیکه این ساز و کار حتی مطالبات برجامی را هم پاسخگو نیست چه برسد به اینکه دوباره برای ما شرط بگذارند و خواستار تصویب FATF در برابر اجرای این ساز و کار مالی باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.