ابوالفضل ابوترابی

سهمیه انتخاباتی زنان خلاف قانون اساسی است

خانه ملت: ابوالفضل ابوترابی در مورد ضرورت اختصاص سهم به زنان در انتخابات، گفت: طرحی در این زمینه در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مطرح شده اما در واقع تعیین سهم مشخص برای زنان در انتخابات خلاف دموکراسی و اصل سوم قانون اساسی است؛ اصل سوم قانون اساسی بر جلوگیری از تبعیض ناروا تاکید دارد.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: به موجب اصل مذکور بین زن و مرد در انتخابات و اختصاص کرسی به آنها نباید تبعیض قائل شویم، زنان باید در انتخابات مختلف برنامه‌های خود را ارایه و مردم بر اساس اصل شایسته سالاری به آنها رأی دهند.

وی افزود: با تعیین سهم مشخص زنان را محدود می‌کنیم، شاید مردم در زمانی قائل به اختصاص ۹۰ درصد کرسی‌های سیاسی به زنان باشند اما اگر طرحی که به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ارایه شده، به تصویب برسد تنها ۲۵ درصد سهم به زنان داده می‌شود.

ابوترابی معتقد است: شایسته سالاری باید تنها ملاک انتخاب افراد در انتخابات باشد، مردم باید فارغ از جنسیت در میدان رقابت سیاسی حضور پیدا کنند و از حق مساوی انتخاب برخوردار باشند. سهمیه بندی سبب تبعیض جنسیتی می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ما باید بین زن و مرد در این مسائل تفاوت قائل نشویم، آنها باید بر اساس اصل دموکراسی انتخاب شوند.

وی با بیان اینکه در قانون فعلی انتخابات هیچ سهمیه بندی برای انتخاب زنان و مردان وجود ندارد، گفت: در حال حاضر شرایط برای حضور بیشتر زنان در جایگاه‌های سیاسی مانند پارلمان‌ها و شوراهای محلی تعبیه شده لذا زنان باید در این میان فعال‌تر شوند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: در حقیقت مهمترین مانع عدم حضور کاندیداهای زن است، زنان آنگونه که باید و شاید در انتخابات حضور و تبلیغ نمی‌کنند در حالی که بسیاری از زنان ظرفیت فراتر از ۲۵ درصد دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.