ابوالفضل ابوترابی

محیط بانان، ضابط خاص هستند

خانه ملت: ابوالفضل ابوترابی با بیان اینکه محیط بانان مانند سایر ضابطین قضایی هستند، گفت: به عنوان مثال خلبان هواپیما، محیط بان، نیروهای مسلح، خلبان کشتی، نیروی انتظامی و اطلاعات سپاه و منابع طبیعی ضابط قضایی هستند.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دو نوع ضابط یعنی عام و خاص داریم، افزود: ضابط عام شامل نیروی انتظامی و اطلاعات سپاه و نیروی انتظامی و ضابط خاص به تناسب شغلشان از جمله نیروهای محیط بان و منابع طبیعی هستند و ضابط خاص بر اساس قانون اسلحه و مهمات می تواند از سلاح استفاده کند.

وی با بیان اینکه استفاده از سلاح شرایط خاصی دارد، ادامه داد: نخست تیر هوایی سپس تیراندازی کمر به پایین و تیراندازی کمر به بالا صورت می گیرد و محیط بانان در این رابطه مشکل ندارند اما در این رابطه خلاء های قانونی و مشکلات حمایتی وجود دارد که دستگاه ذیربط باید آنها را بیمه کنند تا اگر در درگیری کشته شدند دولت از آنها در مراجع قضایی حمایت کند و برای آنها وکیل بگیرد تا مشمول حبس نشوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: خلاء های موجود باید رفع شوند البته بخشی از مشکلات مربوط به اجرا است و در این رابطه با خلاء های قانونی روبرو نیستیم.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته محیط بانان  بر اساس قانون دادرسی کیفری جدید سال ۹۴ باید دوره ببینند و سپس کارت ضابط بودن را از دادستان دریافت کنند تا ضابط قضایی محسوب شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.