مشکلات اقتصادی

مخالف تصویب FATF بودم/ رد امکان‌ شرط‌ گذاری مطابق کنوانسیون وین

مهر: ابوالفضل ابوترابی در ارتباط با پیوستن ایران به FATF اظهار داشت: به دلایل مسائل مطرح شده در ارتباط با موضوع تروریسم در تعدادی از ماده‌های قرارداد FATF شامل  ماده ۲ ، ۸، ۱۲ و ۱۳ با تصویب آن مخالف بودم.

وی با بیان اینکه ماده دو در ارتباط با تعریف تروریسم است که این امر مورد مناقشه قرار دارد و برای ما پذیرفته شده نیست، ابراز داشت: شرایطی که مطابق دیگر ماده‌های قرارداد در ارتباط با حاج قاسم سلیمانی عنوان شده نیز مورد قبول ما نیست.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی  بیان داشت: از سویی در برخی ماده‌های قرارداد عنوان شده است که دولت‌هایی که FATF را پذیرفتند باید مساعدت حداکثری در موضوعات مختلف داشته باشند و این در حالی است که تعریف جامع و درستی برای میزان این مساعدت و حد اعلای آن بیان نشده است.

وی با بیان اینکه این امر بدان معناست که دست اعضا باز است تا با هر بهانه‌ای موضوع عدم مساعدت را پیش بکشند، ابراز داشت: در FATF سه میز تروریسم، حقوق بشر و هسته‌ای وجود دارد که بسیاری از کشورها مکلف هستند بر سر آنها حاضر شده و گزارش بدهند، این موضوعات بسیار وسیع هستند و حد تعریفی برای میزان مساعدت و گزارش درباره آنها وجود ندارد.

ابوترابی در ارتباط با صحبت‌های برخی نمایندگان درباره پذیرش FATF با شرط گذاری ابراز داشت: این موضوع مطابق ماده ۱۹ کنوانسیون وین که هر نوع حق شرط را رد می‌کند امکان عملیاتی شدن ندارد.

وی با بیان اینکه نپیوستن به این کنوانسیون به هیچ عنوان به معنای عدم پیشرفت در مسایل کشور نیست، گفت: احتمال عدم تصویب این لایحه در شورای نگهبان وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.