ابوالفضل ابوترابی

چرا اصفهان پایتخت سیاسی نخواهد بود؟

فارس: ابوالفضل ابوترابی در خصوص انتقال پایتخت سیاسی از تهران، فاصله ۱۲۰ تا ۲۰۰ کیلومتری از پایتخت را شرط دانسته که این یعنی اصفهان قطعاً پایتخت سیاسی نخواهد شد.

ابوترابی اضافه کرد:این موضوع از دهه پنجاه مطرح بوده اما هیچ وقت قانونی پیگیری نشده بود تا این که در دوره قبل مجلس، برای نخستین بار طرح ساماندهی تهران و امکان‌سنجی انتقال مرکز سیاسی و اداری به تصویب رسید.

ابوترابی در رابطه با هزینه‌های انتقال پایتخت توضیح داد: مراکزی که قرار است منتقل شوند حدود ۱۱۰۰ ساختمان کوچک و بزرگ در نقاط مختلف تهران دارند که ارزش بسیار بالایی داشته و با هزینه این ساختمان‌ها می‌توان این انتقال را انجام داد و حتی مبلغی هم زیاد می‌آید.

وی با اشاره به اهمیت رعایت اصول پدافند غیرعامل تصریح کرد: این به مصلحت کشور نیست که تمام مراکز اصلی در تهران متمرکز باشد، در این طرح دانشگاه‌ها، صنایع مادر،‌ پادگان‌ها و سیاسیون از تهران خارج می‌شوند.

ابوترابی با بیان این که پایتخت فرهنگی، نظامی و سیاسی در حال حاضر تهران است، اذعان داشت:  ۳۶ دانشگاه کوچک و بزرگ، مراکز بزرگ صنعتی مانند ایران‌خودرو و سایپا،‌ بسیاری از نیروهای نظامی و پادگان‌ها و همچنین سیاسیون مشمول این طرح می‌شوند اما پایتخت اقتصادی همچنان تهران می‌ماند چون تابع بخش خصوصی است.

وی در پاسخ به این سؤال که چه گزینه‌هایی پایتخت سیاسی احتمالی خواهند بود، گفت: هنوز گزینه مطرح نشده اما با توجه به شرایط تهران،‌ شهری مناسب خواهد بود که با ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار نفر جمعیت و فاصله ۱۲۰ تا ۲۰۰ کیلومتری تهران که دارای زیرساخت‌ها لازم باشد.

این نماینده مجلس در خصوص تجربه سایر کشورها در مورد انتقال پایتخت سیاسی عنوان کرد: کشورهای پاکستان، قزاقستان و ترکیه انتقال پایتخت سیاسی‌شان را داشته‌اند.

ابوترابی در پایان خاطرنشان کرد: در سومین شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران قرار شد ظرف ۶ ماه وزارت راه و شهرسازی مطالعات لازم را انجام دهد و پس از جایابی در جلسه بعد به تصویب برسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.