ترمیم حقوق اقشار آسیب‌پذیر

میزان: ابوالفضل ابوترابی از تهیه طرحی به عنوان «هم‌طرازی و ترمیم حقوق اقشار آسیب‌پذیر» از سوی جمعی از نمایندگان خبر داد. وی گفته که در حال جمع آوری امضاء هستیم و طرح هنوز تحویل هیات رئیسه مجلس نشده است.

متن طرح به شرح زیر است:

ماده واحده- دولت مکلف است ظرف سه ماه پس از تصویب این قانون نسبت به تقلیل کلیه حقوق و مزایای مستمری و غیرمستمر و سایر دریافتی‌ها که بیش از ۶۰ میلیون ریال می‌گیرند، اقدام نماید.
تبصره ۱- حقوق و دستمزد و مزایای مستمر و غیرمستمر و سایر دریافتی‌های این قانون مشمول کلیه مستخدمین دولت از قبیل: ارگان‌های کشوری و لشگری و قضایی و هیئت‌های علمی و نهاد‌های زیر نظر رهبری، موسسات غیر دولتی عمومی موضوع ماده ۵ قانون استخدام کشوری تحت هر عنوان رابطه استخدامی از قبیل: رسمی، قراردادی، پیمانی، مشاوره بازنشستگی می‌شوند.
تبصره ۲- کلیه منابع حاصل از این قانون جهت تقسیم بین اقشار آسیب‌پذیر از قبیل: کمیته امداد، بهزیستی، بازنشستگان تامین اجتماعی که تحت هرعنوان کمتر از ده میلیون ریال حقوق یا مستمری می‌گیرند می‌شود.
ماده ۲- دولت مکلف است ظرف سه ماه پس از این قانون نسبت به تهیه آیین نامه حقوق و دستمزد و مزایای مستمر و غیرمستمر و سایر دریافت‌ها که براساس سوابق تحصیلی، سنوات اشتغال، تعداد فرزندان و نظایر آن جهت برقراری هم‌طرازی حقوق و دستمزد و سایر دریافتی‌ها در تمام دستگاه‌ها، ارگان‌ها، موسسات عمومی غیردولتی موضوع ماده ۵ قانون استخدام کشوری، مستخدمین لشگری و کشوری و قضایی و هیئت علمی دانشگاه‌ها اقدام نماید.
تبصره- حداکثر حقوق و دستمزد و مزایای مستمر و غیرمستمر و سایر دریافتی‌ها تا پایان سال ۱۳۸۹ شصت میلیون ریال تعیین می‌گردد پس از این مدت، تصمیم این مبلغ در بودجه سنواتی اتخاذ می‌گردد.
ماده ۳- دستگاه‌های موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه مکلفند پس از تصویب این قانون کلیه پرداختی‌های حقوق و دستمزد و مزایای مستمر و غیرمستمر و سایر دریافتی‌های کارمندان خود را با توجه به سایت حقوق و مزایای مدیران پرداخت و از هرگونه پردخت و یا صدور فیش، حکم ریالی و موارد مشابه خودداری نمایند.
تبصره ۱- دادستان مکلف است دستگاه‌هایی که پس از تصویب این قانون مشمول موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه می‌شوند و استنکاف از اجرای قانون نموده‌اند در راستای اعمال ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی تحت تعقیب قرار دهند.
ماده ۴- کلیه قوانین مغایر با این قانون ملغی می‌گردد.

 

1 پاسخ
  1. علیرضا سروری
    علیرضا سروری گفته:

    با سلام : دولت تدبیر و امید در پنج سال گذشته اصرار داشتند حقوق کارمندان و بازنشستگان به اندازه تورم افزایش یابد. چرا اکنون که هزینه زندگی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ به علت سه برابر شدن نرخ ارز سه برابر شده سکوت اختیار کرده اند . بسته حمایتی از بازنشستگان و کارمندان و کارگران چرا فقط در حد حرف باقی مانده است ؟ باید طرحی را نمایندگان به مجلس بدهند که مجلس و دولت برای بدوجه سال ۹۸ در آمدهای کشور را عادلانه بین مردم تقسیم کند . تمام مشکلات کشور از سوء مدیریت در توزیع ناعادلانه ثروت در کشور است. هدف اصلی مردم در سال ۵۷ برای تغییر رژیم این بود که ثروت کشور به حلقوم آمریکا و شاه و اطرافیانش واریز می شد . الان درآمد هنگفت کشور که چند صد برابر سال ۵۷ است کجا می رود؟ چرا ۱۱میلیون تحت پوشش کمیته امداد داریم ؟ چرا در پرداخت حقوق و مزایا این همه تبعیض وجود دارد ؟ در آمد نفت ؛ گاز ؛ معادن آهن و مس و طلا و پتروشیمی ها و عوارض و مالیات کجا مصرف می شود ؟ وقتی خط فقر در آمد زیر ۴ میلیون تومان اعلام می شود یک فرهنگی باید ۱۲۰۰۰۰۰ تومان حقوق بگیرد ؟ یک بازنشسته فرهنگی با سی سال سابقه کار باید ۲۱۵۰۰۰۰تومان حقوق بگیرد ؟ ( وزیر صمت روز شنبه (۲۴/۶/۹۷) اعلام کرد تولید طلا در کشور از مرز ۱۰تن در سال عبور کرد . نمایندگان محترم مجلس : قانون از کجا آوردی را که اجرا نکردید ، پس زحمت بکشید قانون « این همه در آمد کشور کجا می رود» را اجرا کنید .

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.