لوایح CFT و پالرمو

مسئول بلندپایه با تابعیت اسکاتلندی+ فیلم

فرارو:ابوترابی: «در این تفحص پی بردیم یکی از مسئولان مهم مملکتی تابعیت اسکاتلندی یا همان انگلیسی دارد. تأسف می‌خورم با این پست و مقام بالا و در حد تراز مملکتی، امروز در مظان تابعیت اسکاتلند هستند. در میان فرزندان و خانواده وزرا نیز توانستیم دوتابعیتی کشف کنیم که مایه تأسف است».

خلاصه گزارش تفحص که دیروز در صحن علنی مجلس خوانده شد؛ طولانی بود و نفس‌گیر. بر اساس این گزارش، در وزارت راه و شهرسازی چهار مدیر دوتابعیتی معرفی شده است. وزارت نیرو هیچ اظهارنظری نکرده و وزارت آموزش‌وپرورش نیز به استعلام‌ها پاسخ نداده است.

در همین حال، در وزارت فرهنگ و ارشاد شش مشکوک‌التابعه شناسایی شده و اسامی‌شان برای استعلام نهایی به وزارت امور خارجه فرستاده شده است. این گزارش نشان می‌دهد در سازمان بهزیستی دو مدیر دوتابعیتی، در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهار مدیر دوتابعیتی و در سازمان جمعیت هلال‌احمر نیز سه مدیر دوتابعیتی مشغول به کار هستند.

ابوالفضل ابوترابی، از نمایندگان عضو کمیته تفحص از مدیران دوتابعیتی، به خانه ملت گفته: «در خلال این تفحص متوجه شدیم صد مدیر ارشد دوتابعیتی‌اند و ما از همه آنها می‌خواهیم در مجلس و مقابل مجلس درباره دوتابعیتی‌بودن یا نبودن‌ خود سوگند یاد کنند». شناسایی دوتابعیتی‌بودن افراد کار ساده‌ای نیست. فرد دوتابعیتی می‌تواند با شناسنامه ایرانی آمدوشد داشته و هیچ‌کس از پاسپورت مضاعف اطلاعی نداشته باشد».

بر اساس آمار یک‌میلیون‌و ۲۰۰ هزار نفر ایرانی دوتابعیتی هستند. نمایندگانی که طرح تفحص از مدیران دوتابعیتی را کلید زده‌‌اند، به تأکید می‌گویند با شهروندان ایرانی دوتابعیتی کاری ندارند و محل هدف‌شان همین مدیران دوتابعیتی‌اند تا از سفیر و وزیر و استاندار شدن آنها جلوگیری شود.

در پیش‌نویس طرح عدم به‌ کارگیری مدیران دوتابعیتی در دستگاه‌های دولتی، خطاب به مدیران دوتابعیتی تأکید شده پیش از لازم‌الاجرا‌شدن این قانون در مدت سه ماه خدمت خود را ترک کنند؛ در غیر این صورت مجازات مقرر شامل استرداد تمامی حقوق و مزایا شامل حالشان خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.