طرح جدید مجلس برای خدمت سربازی منبع

تسنیم: بر اساس طرح جدید مجلس که با الگو گیری از تجربیات سپاه در مناطق مرزی تدوین شده است، سربازی به صورت داوطلب و حرفه‌ای در می‌آید و می‌تواند تا ۵ سال به طول بیانجامد.
ابوالفضل ابوترابی گفت: شیوه های مختلفی از خدمت نظام وظیفه در کشورهای مختلف دنیا اجرا می‌شود که شامل خدمت نظام وظیفه حرفه‌ای، خدمت نظام وظیفه داوطلب، خدمت نظام وظیفه اجباری و خدمت نظام وظیفه مدنی است.

وی افزود: تنها در ۲۸ کشور دنیا خدمت نظام وظیفه اجباری اجرا می‌شود و در این بین معدود کشورهایی هستند که خدمت اجباری آنها بیش از یک سال است که این شیوه اجرای خدمت سربازی مشکلات عدیده‌ای را به همراه دارد. برای مثال امروز بیشترین پرونده‌ در سازمان قضایی نیروهای مسلح مربوط به فرار از خدمت سربازی است.

نماینده نجف آباد، تیران و کرون در مجلس ادامه داد: مجلس  برای حل این مشکلات و اجرای بهتر خدمت نظام وظیفه، طرحی را پیشنهاد کرده‌است که بر مبنای آن خدمت سربازی به صورت “داوطلب بسیجی” اجرا شود که مشابه این طرح هم اکنون توسط سپاه در مرزهای کشور در حال اجرا است. در این طرح سپاه در استان‌های سیستان و بلوچستان و برخی استان‌های غربی از مردم بومی منطقه به عنوان نیروی داوطلب بسیجی برای تامین امنیت مرزها استفاده می‌کند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس تصریح کرد: بر اساس این طرح سربازی به صورت داوطلب و حرفه‌ای در می‌آید و می‌تواند تا ۵ سال به طول بیانجامد. البته کسانی که می‌خواهند در دستگاه‌های دولتی استخدام شوند و سربازی هم نروند، می‌بایست سه برابر مبلغی را که ستاد کل نیروهای مسلح برای یک سرباز هزینه می‌کند، پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه این طرح هم اکنون در کمیسیون امنیت مطرح شده است، گفت: قرار است با تشکیل کار گروهی متشکل از نمایندگان ستادکل نیروهای مسلح و مجلس شورای اسلامی این طرح بررسی شود.

2 پاسخ
 1. فرشید
  فرشید گفته:

  سلام اقای ابوترابی واقعا تشکر میکنم ازتون بابت تلاش هاتون در مورد سربازی داوطلبانه .بهترین حرکتی بود که از مجلس انتظار داشتم ولی شما به تنهایی این طرح رو مطرح کردین خیلی ممنونم .ستاد کل خیلی ناشیانه برخورد میکنن حرف از تبعیض طبقاتی میزنن ولی خودشو با معافیت فرزندان قشری از جامعه به کل جوانان خیانت میکنن :گیرم پدر تو بود فاضل از فضل پدر تورا چه حاصل :قرار نیس که کسی به واسطه امتیاز اطرافیانش معاف بشه استخدام بشه .بعد تو این وضعیت جامعه جوانان بدون پارت اجباری دوسال بی پولی و عذاب بکشن و اخرشم درپادگان معتاد یا سیگاری یا خودکشی کنن .خلاصه کلام شما بهترین نماینده مجلس هستین که به عمرم دیدم مشکلات اصلی جوانان اول خدمت هست دوم اشتغال .این طرحتون
  امیدوارم به ثمر بشینه.با تشکر فرشید از اردبیل

  پاسخ دادن
 2. علیرضا سروری
  علیرضا سروری گفته:

  با سلام : با توجه به اینکه جنگ های آینده نبرد هوایی و موشکی است و نیاز به نیروهای تخصصی دارد ، به تشکیل ارتش تخصصی با جذب نیروهای با استعداد و علاقه مند به شغل نظامی فکر کنید . خدمت اجباری جز اتلاف وقت جوانان ایران و دوسال تأخیر در اشتغال و ازدواج چیز دیگری نیست. بروید در محل انجام خدمت سربازان اجباری و گزارش تهیه کنید تا با واقعیت اشنا شوید . یک لیسانس شیمی دارد داخل آشپزخانه پادگان سیب زمینی پوست می کند.

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.