بر خانه های خالی، مالیات ببندید

مقاومتی نیوز: ابوترابی نماینده مجلس با اشاره به لزوم دریافت مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه های خالی، گفت: افرادی در کشور هستند که ۴۰۰ خانه را در مدت زمانی کوتاه و بدون پرداخت یک ریال مالیات، معامله می‌کنند و به‌یک‌باره سود بسیاری را به دست می‌آورند. اقدامات این اشخاص به اقتصاد و مردم ضربه وارد می‌کند.

ابوترابی گفت: منتها با توجه به اینکه راهکار و ظرفیت‌های اقتصادی بالایی در کشور وجود دارد و در کشورهای پیشرفته دنیا این ظرفیت‌ها را بسیار دقیق استفاده کرده‌اند، امکان تغییر وضع موجود و بهبود شرایط وجود دارد.

وی افزود: «مالیات بر عایدی سرمایه» یکی از این ظرفیت‌ها است که با اجرای آن قطعاً می‌توان قسمت بزرگی از مشکلات را در صورتی که به آن اهتمام ورزیده شود مرتفع کرد.

ابوترابی با بیان اینکه هم اکنون در کشور بیش از سه برابر متوسط دنیا مسکن خالی وجود دارد و این خود منجر به فشار بر گروه‌هایی با درآمد پایین و مستضعف می‌شود، گفت: با اعمال مالیات حتی اگر نیمی از ۲.۶ میلیون خانه خالی به بازار عرضه شود، موجب کاهش هزینه‌ها بر مردم و مخصوصاً قشر مستضعف می‌شود.

این نماینده مجلس افزود: البته قانون مالیات بر خانه خالی در سال ۹۴ تصویب شده و به موجب آن باید سامانه ملی املاک نیز راه اندازی می‌شد که البته راه اندازی نشده و اگر نیاز به تغییر و اصلاح قانون وجود دارد، مجلس آمادگی لازم را برای این امر مهم دارد.

وی در مورد پایان یافتن آستانه تحمل مردم و مستأجران گفت: قیمت‌ها مخصوصاً در بخش مسکن بسیار بالا رفته و طاقت مردم تمام شده است. موضوع مالیات بر عایدی سرمایه موضوع بسیار مهمی است که باید حتماً پیگیری شود چون اصلاً فرصت مسامحه و وقت تلف کردن نیست.

ابوترابی در رابطه با اجرای مالیات بر عایدی سرمایه نیز گفت: باید سامانه ملی املاک و اسکان کشور در مدت زمانی کم و به سرعت راه اندازی شود و کارشناسان و مسئولین نیز پیش‌نویس قانون را تدوین و به مجلس ارائه دهند.

1 پاسخ
  1. علیرضا سروری
    علیرضا سروری گفته:

    با سلام : درمان ریشه ای اقتصاد بیمار کشور باید هدف اصلی مجلس و دولت باشد . با مسکن های موقتی نمی توان مشکل ریشه ای اقتصاد را حل نمود . سوال : چرا برخی افراد به جای اینکه سرمایه خود را وارد تولید مولد نمایند هر زمانی وارد دلالی ارز و سکه و مسکن وخودرو و گوشی همراه و … می کنند ؟ مشکل اساسی کجاست ؟ نقدینگی سرگردان در دست چه کسانی است ؟ از کجا این پولها را آورده اند ؟ چرا بسیاری از قوانین مجلس قابلیت اجرایی نداشته ؟( مثل قانون پول شویی ) قاچاق کالا در کشور در دست چه کسانی است ؟ تولید و اشتغال را چه کسانی به رکود کشاندند ؟ به جای دادن طرحهای آبکی و بیهوده و مشکل آفرین، مجلس باید به سؤلات اساسی مطرح شده پاسخ دهد. آیا با مالیات بستن به خانه های خالی مشکل مسکن جوانان حل می شود ؟ چرا مجلس پیگیر ساخت مسکن اجتماعی که از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم مسکوت مانده نمی شود ؟ مافیای مسکن در کشور چه کسانی هستند ؟

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.