انتقال پایتخت

اگر وزیر اقتصاد بودم

ایسنا: عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: اگر وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی بودم دلار ۳۸۰۰ و ۴۲۰۰ تومان را فقط برای تامین کالاهای اساسی و ضروری و دارو اختصاص می‌دادم.

ابوالفضل ابوترابی سیاست تک نرخی کردن ارز و پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی را اشتباه دانست و افزود: اشتباه استراتژیک بانک مرکزی و مردان اقتصادی دولت این بود که معاملات ارز در بازار غیررسمی را ممنوع و ارز را تک نرخی کردند علاوه بر آن اقدام به پیش فروش ۷ میلیون سکه که معادل چندین تن طلاست، کردند. به نظر بنده این اقدام اشتباه بزرگی بود چون خود دولت عامل رونق دلالی سکه و طلا و بدتر شدن بازار طلا و سکه و ارز شد.

وی ادامه داد: در گام بعد بازار ثانویه یا بازار غیررسمی ارز را احیا میکردم و اجازه میدادم  ارز ناشی از صادرات در این بازار قیمت گذاری و همانند قبل به صورت شناسنامهدار و از طریق کارت ملی خرید و فروش شود. همچنین اجازه خرید و صادرات نفت خام را به متقاضیان بخش خصوصی میدادم. این بخش به دلیل غیردولتی و غیر قابل شناسایی بودن، برای آمریکا قابل ردگیری و تحریم نخواهد بود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ظرفیت بافت فرسوده را بالا دانست افزود: در گام نهایی نقدینگی سرگردان کشور را با اتخاذ سیاستهای اصولی به احیای بافت فرسوده هدایت میکردم. این بخش ظرفیت بسیار بالایی برای جذب بخش اعظم نقدینگی ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومانی دارد. بنده نیز با علم به این موضوع رونق بخش مسکن را در دستور کار قرار میدادم براین اساس ۳۵۰ صنف و هزاران شغل فعال میشد.

1 پاسخ
  1. علیرضا سروری
    علیرضا سروری گفته:

    با سلام : دلاری که اواخر فروردین ۹۷ دولت به عنوان تک نرخی ۴۲۰۰ تومان اعلام نموده قبلاً ۳۵۰۰ تومان بود. چرا نماینگان مجلس به دولت اعتراض نکردند که چرا قیمت دلار را در ۷۰۰ تومان افزایش داد و موجب التهاب بازار ارز شد ؟ ! هنگامی که دولت موفق به افزایش قیمت بنزین برای سال ۹۷ نشد، این سیاست را با اظهار نظر یکی از اعضای خود که دلار تا ۱۰۰۰۰تومان خواهد رفت کلید زد و در بازار آشفته ارز قیمت دلار که قبلاً ۳۵۰۰ تومان بود را به ۴۲۰۰ تومان افزایش داد. جهش ۷۰۰ تومانی بدون هیچ دلیلی و تنها به بهانه تک نرخی شدن دلار صورت گرفت . تاوان این تصمیم را باید مردمی که قبلاً زیر خط فقر بودند پرداخت کنند. چرا مجلس وارد ماجرای خرید ۷۰۰۰۰۰۰سکه نمی شود تا افراد مفسد اقتصادی را شناسایی و به قوه قضائیه معرفی تا و محاکمه و مجازات شوند . فتنه اقتصادی بهار ۹۷ را چه کسانی در کشوربا چه اهدافی راه انداختند؟ نمایندگان خوابتان نبرد .

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.