کاداستر گامی موثر در توقف زمین‌خواری

خبرگزاری خانه ملت: ابوترابی با اشاره به اظهارات رییس سازمان ثبت در خصوص صرف ۲۴درصد از درآمدهای ثبتی در طرح کاداستر گفت: در این طرح جامع و اساسی با استفاده از تجهیزات و مکانیزم های روز دنیا همچون GPS و ۴نقطه زمین، املاک شخصی و دولتی را می توان با دقت سانتیمتر و بدون نیاز به نقشه برداری به ثبت رساند.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس از تجربه اجرای این طرح در بسیاری از کشورها یاد کرد و افزود: بهتر بود این طرح سال ها قبل عملیاتی می شد زیرا از تداخل اسناد، تصرفات عدوانی، زمین خواری و کوه خواری جلوگیری می کند.

وی ادامه داد: بر اساس کاداستر مالکیت افراد از حالت سنتی خارج و به شیوه های نوین رصد می شود؛ البته اجرای این طرح نیازمند تامین هزینه های سنگین است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اختصاص ۴۲ درصد از درآمد قانون کاداستر در بودجه به هلال احمر، تصریح کرد: این مبلغ برای مقابله با حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله اختصاص یافت بنابراین در حال حاضر برای اجرای این طرح عظیم با مشکل کمبود بودجه مواجه هستیم زیرا صد در صد بودجه به این امر اختصاص داده نشده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم از عدم تامین بودجه طرح کاداستر انتقاد کرد و افزود: انتظار داریم دولت برای تامین بودجه این طرح که طرحی بنیادین و زیرساختی است اهتمام ویژه ای داشته باشد.

ابوترابی اجرای کاداستر را گامی موثر برای جلوگیری از زمین خواری، فساد در بخش معاملات و کاهش پرونده های اختلاف ملکی دانست و گفت: تحقق اجرای این طرح صرفه جویی در منابع را به دنبال داشته و از تداخلات اسناد و کاغذبازی و  صرف هزینه های بعدی جلوگیری می کند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی، اجرای کامل طرح کاداستر را نیازمند تامین بودجه کافی دانست و ادامه داد: هر چند این طرح باید طی ۵ سال اجرا می شد اما متاسفانه با بودجه های فعلی به نظر می رسد اجرای آن بیش از ۱۰ سال زمان ببرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.