حق تحفظ ایران در FATF پذیرفته نمی‌شود

خبرگزاری خانه ملت: ابوترابی در خصوص نگرانی‌هایی که در خصوص پیوستن ایران کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم وجود دارد در حالی که ایران با حق تحفظ به کنوانسیون می‌‎پیوندد، اظهار داشت: در حقوق بین‌‎الملل کنوانسیون مادری به نام “کنوانسیون وین” وجود دارد که در سال ۱۹۶۹ این معاهده جهانی شده است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در بند ج ماده ۱۹ کنوانسیون ۱۹۶۹ وین، صراحتا قید شده است که حق تحفظ در صورتی به رسمیت شناخته می‌شود که مغایرت با ذات کنوانسیون نداشته باشد.

وی افزود: حراست از ذات هر کنوانسیونی به یک هیات داوری سپرده می‌شود که در آن کنواسیون دیده شده است، هر کشوری که به کنوانسیون‌های مختلف پیوسته، در صورت اعتراض می‌تواند به هیات داوری  مراجعه کند و تقاضای ابطال حق تحفظ یا حق شرط دیگر کشورها را ارائه دهد.

ابوترابی ادامه داد: در صورتی کشورهای عضو نسبت به حق تحفظ‌های یک عضو دیگر اعتراضی داشته باشند، شروطی که مغایر با ذات کنوانسیون باشد، توسط هیات داوری کنوانسیون، بدون اینکه عضویت آن کشور پایان یابد، باطل می‌شود.

نماینده مردم نجف آباد،تیران و کرون در مجلس گفت: در FATF  تعداد ۴۰ کشور به عنوان هیات داوری برای سایر اعضای FATF تصمیم می‌گیرند که از جمله این ۴۰ کشور، می‌توان رژیم اشغالگر قدس، آمریکا، عربستان، فرانسه و انگلستان را نام بُرد.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از آنجایی که شروط تعیین شده از سوی ایران خلاف بند یک FATF است که تعریف تروریسم و مصادیق آن را شامل می‌شود قطعا اعتراض سایر کشورها را در بر دارد و در نتیجه این اعتراض، موضوع به هیات داوری در FATF می‌رود و آن ۴۰ کشور قطعا بر علیه ایران تصمیم گیری کرده و شروط ایران را ابطال می‌کنند ولی عضویت ایران همچنان پابرجا خواهد ماند، در این شرایط می توان گفت با دست خود، طناب دار را به گردن می اندازیم.

1 پاسخ
 1. ابوالفضل مهربان جهرمی
  ابوالفضل مهربان جهرمی گفته:

  به نام خدا
  این مجموعه ی FATF خلاصه ی داستانش به زبان ساده از این قراره که فرانسه سال ۱۹۸۹ یک مجموعه ی (مبارزه با پول شویی و مفاسد بانکی) برای بانک های داخلی خودش تشکیل داد، که نام آن را (نیروی کاری عملیاتی پولشویی) یا به عبارتی « گروه ویژه اقدام مالی» گذاشت که به زبان انگلیسی می شود ((Financial Action Task Force on Money Laundering که اولین حرف از چهار کلمه ی اول آن به صورت مخفف استفاده شده و مشهور به FATF شده است.
  خُب تا اینجا کسی با این مجموعه مشکلی نداشت، و اگر بانک های ایران هم عضو چنین مجموعه ای می شدند تبعات و مشکلاتی به دنبال نداشت.
  امّا مشکل اصلی از زمانی شروع شد که دوازده سال بعد از تشکیل این مجموعه یعنی سال ۲۰۰۱ ، آمریکا به فرانسه اعلام کرد که بیایید این مجموعه را جهانی کنیم، امّا یک مطلب دیگر هم به قوانین آن اضافه کنیم، و آن مبارزه با تروریزم است.
  ( یعنی مبارزه با پولشویی و تروریزم)، البته تروریزم با تعریف آمریکا( که تا به حال ۱۷۰ شرکت و نهاد دولتی و غیر دولتی ما در لیست مجموعه ی FATF هستند… مانند وزارت اطلاعات ایران، سپاه پاسداران، بنیاد شهید، بانک صادرات، بانک انصار، بانک سامان، هواپیمائی ماهان، شرکت صایران ، قرارگاه خاتم الانبیاء، قرارگاه قائم، مهمات سازی ایران ، مهمات سازی خراسان، موشک سازی کروز، و … )
  که تا به حال از ۱۹۶ کشور جهان تنها فقط بانک های ۳۷ کشور عضو این مجموعه شده اند،(۱۹۴ بانک)
  حال اگر بانک های ایرانی عضو این مجموعه بشوند باید این (صد وهفتاد شرکت و نهاد) را تحریم کنند و حساب های آنان را مسدود یا حذف کنند. ( یعنی بعد از چهل سال تحریم از خارج، از این به بعد، علاوه بر تحریم های موجود که تا ده سال دیگر تمدید شده اند، گرفتار خود تحریمی نیز خواهیم شد، و اگر بانک های عضو این مجموعه، شرکت ها و ارگان های مذکور را تحریم نکنند، طبق قوانین داخلی FATF جریمه یا اخراج می شوند !
  ( این بخش کوچکی از تبعات پیوستن به FATF بود، اگر هموطنان بزرگوار حوصله ی مطالعه را داشتند، پشت صحنه ی توطئه ی شبکه ی صهیونزم جهانی برای ضربه فنی کردن و شکست ایران در قالب ۱۷ طرح (به ظاهر در قالب معاهدات بین المللی) را خدمت دوستان عرض می کردم)
  (فاعتبروا یا اُولی الابصار) التماس دعا

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.