حق تحفظ ایران در FATF پذیرفته نمی‌شود

خبرگزاری خانه ملت: ابوترابی در خصوص نگرانی‌هایی که در خصوص پیوستن ایران کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم وجود دارد در حالی که ایران با حق تحفظ به کنوانسیون می‌‎پیوندد، اظهار داشت: در حقوق بین‌‎الملل کنوانسیون مادری به نام “کنوانسیون وین” وجود دارد که در سال ۱۹۶۹ این معاهده جهانی شده است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در بند ج ماده ۱۹ کنوانسیون ۱۹۶۹ وین، صراحتا قید شده است که حق تحفظ در صورتی به رسمیت شناخته می‌شود که مغایرت با ذات کنوانسیون نداشته باشد.

وی افزود: حراست از ذات هر کنوانسیونی به یک هیات داوری سپرده می‌شود که در آن کنواسیون دیده شده است، هر کشوری که به کنوانسیون‌های مختلف پیوسته، در صورت اعتراض می‌تواند به هیات داوری  مراجعه کند و تقاضای ابطال حق تحفظ یا حق شرط دیگر کشورها را ارائه دهد.

ابوترابی ادامه داد: در صورتی کشورهای عضو نسبت به حق تحفظ‌های یک عضو دیگر اعتراضی داشته باشند، شروطی که مغایر با ذات کنوانسیون باشد، توسط هیات داوری کنوانسیون، بدون اینکه عضویت آن کشور پایان یابد، باطل می‌شود.

نماینده مردم نجف آباد،تیران و کرون در مجلس گفت: در FATF  تعداد ۴۰ کشور به عنوان هیات داوری برای سایر اعضای FATF تصمیم می‌گیرند که از جمله این ۴۰ کشور، می‌توان رژیم اشغالگر قدس، آمریکا، عربستان، فرانسه و انگلستان را نام بُرد.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از آنجایی که شروط تعیین شده از سوی ایران خلاف بند یک FATF است که تعریف تروریسم و مصادیق آن را شامل می‌شود قطعا اعتراض سایر کشورها را در بر دارد و در نتیجه این اعتراض، موضوع به هیات داوری در FATF می‌رود و آن ۴۰ کشور قطعا بر علیه ایران تصمیم گیری کرده و شروط ایران را ابطال می‌کنند ولی عضویت ایران همچنان پابرجا خواهد ماند، در این شرایط می توان گفت با دست خود، طناب دار را به گردن می اندازیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.