کشور را داخل چاه می اندازند

قدس آنلاین:ابوالفضل ابوترابی گفت: اساس الحاق کشورمان به کنوانسیون FATF، اقدامی خطرناک و اشتباه است. کمیسیون امنیت ملی از ترس تحریم های جدید، ایران را داخل چاهی می اندازند که پایانی ندارد.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس درباره اقدام کمیسیون امنیت ملی در گذاشتن حق شرط و راهکارهای مبارزه با تحریم‌های احتمالی در این باره اظهار داشت: بند (ج) ماده ۱۹ کنوانسیون وین ۱۹۶۹ که کنوانسیون مادر تمامی معاهدات محسوب می‌شود، صراحت دارد اگر شرط یا حق تحفظی برخلاف ذات کنوانسیون از سوی هر کشوری گذاشته شود بدون اینکه آن کشور از کنوانسیون خارج شود، آن شرط و حق تحفظ باطل اعلام می‌شود.
وی با اشاره به عضویت کشورهایی مانند عربستان، آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در این کنوانسیون بیان داشت: اگر دولتی نسبت به شروط ایران اعتراض کند و کار به هیئت داوری ۴۰ کشور بکشد، شرط باطل اعلام می‌شود ولی ما مجبور به اجرای تمام وظایف مان خواهیم بود.
ابوالفضل ابوترابی ادامه داد: کنوانسیونFATF ، کنوانسیونی بر خط است و بر اساس آن باید تمام تراکنش‌های  مالی داخلی و نیز شخصیت‌ها را باید به یک نرم افزار آمریکایی که در پاریس مستقر است ارائه دهیم تا اطلاعات را چک کنند. برای جاسوسی از اطلاعات مالی کشورمان راهی بهتر از این وجود ندارد. درضمن، اگر روزی بخواهند در مواقع حساسی در داخل کشور نافرمانی مدنی ایجاد کنند، این امکان به راحتی وجود خواهد داشت.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی افزود: برخی افراد این بحث را عنوان می‌کنند که اگر به کنوانسیون نپیوندیم چه اقدامی برای جلوگیری از تحریم‌ها و خروج از لیست سیاه کنوانسیون انجام دهیم. پاسخ این اظهارات این است که هرگز آدم از ترس مرگ دست به خودکشی نمی‌زند، گرچه ما راهکارهای خوبی را به دولت پیشنهاد دادیم ولی دولت تنبلی و بی تدبیری می‌کند.
ابوترابی با اشاره به راهکارهایی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و دیگر کشورها، تصریح کرد: برای دور زدن تحریم‌ها، جمهوری اسلامی باید معاهدات ارزی دو یا چند جانبه با دیگر کشورها منعقد کند، اقدامی که در حال حاضر چین آنرا در ارتباط با ۴۰ کشور به نحو احسن انجام می‌دهد و این ۴۰ کشور پول‌های خود را به رسمیت شناخته و در مبادلات ارزی استفاده می‌کنند. کشور ما هم می‌تواند چنین تجربه‌ای داشته باشد. بیش از ۸۰ درصد سهم تجارت ما با پنج کشور کره جنوبی، چین، هند، روسیه و ترکیه است. اتفاقا چهار تا از این کشورها می‌گویند ما حاضریم برای تجارت و ارتباطات با یکدیگر، یورو و دلار را کنار بگذاریم و مبادله ارزی پایاپای داشته باشیم اما متاسفانه دولت علیرغم تاکیدات رهبری در لحاظ کردن این راهکارها در برنامه ششم، کوتاهی می‌کند.
این نماینده مجلس همچنین بیان کرد: در داخل روسیه در راستای مبارزه با تحریم‌های آمریکا، سوئیفت روسی راه افتاد که راهکار خوبی است و ما می‌توانیم از ظرفیت کشورهایی همچون شانگهای و کشورهای عضو اکو برای مبادلات استفاده کنیم.
وی همچنین با انتقاد از کمیسیون امنیت ملی در گذاشتن حق شرط برای عضویت به کنوانسیون FATF اظهار داشت: دقیقا همین ماجرا را در بحث خرید هوایپماهای خارجی پس  از برجام بر سر ایران آوردند. ما حدود ۴۰ سال در زمینه تامین قطعات هواپیمایی فعالیت داشتیم اما متاسفانه پس از برجام با دست خودمان تمام مسیرهایی که از طریق آن قطعات هواپیما را بدست می‌آوردیم در ازای گرفتن ایرباس و بوئینگ در اختیار دشمن گذاشتیم. حالا پس از تمام این ماجراها تنها سه هوایپما تحویل داده شده و سایر شرکت‌ها نیز ارتباطات خود را با ما قطع کرده‌اند.
ابوترابی در پایان گفت: اروپایی‌ها در بحث توافقنامه سعدآباد – بروکسل دو بار سر ما را کلاه گذاشتند و آزموده را دوباره آزمودن خطاست. بدون شک در بحث FATF هم تمام مفرهای ایران را می‌گیرند و پس از آن شروع به بدعهدی می‌کنند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.