رونق تولید

دائمی‌شدن قوانین مجازات اسلامی‌

قدس آنلاین: ابوالفضل ابوترابی ‌نیز علاوه براتمام مهلت قانون مجازات اسلامی‌ و قانون آئین دادرسی کیفری درچند روز آینده، بررسی‌های سنگین کارشناسی روی قوانین مجازات اسلامی‌و آئین دادرسی کیفری را عمده دلیل تصویب اجرای دائمی ‌شدن این قوانین یاد کرد و گفت:ضمن این که این قوانین از قبل به تأیید شورای نگهبان هم رسیده بود بنابراین نمایندگان  امروز اجرای آن‌ها را دائمی ‌کردند تا کشور دراین حوزه بدون قانون نشود.

ابوترابی از احصای نقاط ضعف قانون مجازات اسلامی‌ و قانون آئین دادرسی کیفری درحین اجرای آزمایشی آن‌ها گفت و افزود: با استعلامی ‌که از کلیه محاکم، قضات و حقوق‌دان‌های برجسته کشور گرفته‌ایم درمجموع ۴۵ ایراد این قوانین را شناسایی کرده‌ایم اما این موضوع عاملی نبوده که این قانون دائمی ‌نشود لذا این قوانین را دائمی ‌کردیم تا بعدها نمایندگان به صورت طرح و یا قوه قضائیه به صورت لایحه ایرادات را مطرح کنند تا اصلاح شوند .

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس با اشاره به این که بعد از انقلاب اسلامی‌ قانون بسیار مهمی‌ چون مجازات اسلامی‌همواره به صورت آزمایشی اجرا شده و این برای کشور زشت است، گفت: در قانون جدید اتفاقات زیاد وخوبی در مباحث مختلفی چون  درجه بندی مجازات، پرونده شخصیتی متهمان یا در ارتباط با حفظ حقوق بشر و.. افتاده است.

وی در خصوص دسترسی متهمین به وکیل در حین بازداشت گفت: یک نوآوری خوب که در آئین دادرسی کیفری شده  است این است که متهمان در بدو دستگیری می‌توانند تقاضای وکیل کند مگر این که به جرایم امنیتی متهم شده باشند که در این صورت آنان برای  مرحله تحقیقات مقدماتی باید وکلای خاصی که مورد تأیید دستگاه قضایی هستند استفاده کنند و بعد از این مرحله می‌توانند از وکیل مورد دلخواه خودشان سود ببرند که این امرکاملاً مبتنی بر حفظ حقوق بشر است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.