لزوم تفسیر رجل سیاسی

خبرگزاری خانه ملت: عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس معتقد است رجل سیاسی را باید بتوان توسط اسناد قانونی تفسیر کرد. اصل ۱۱۵ قانون اساسی درباره رجل سیاسی مفاهیمی دارد اما با این حال تعریف آن مشخص نیست
 ابوالفضل ابوترابی تصریح کرد: از این رو شورای نگهبان که مفسر قانون اساسی است باید این تفسیر را ارائه می داد.

وی ادامه داد: ملاک و معیارهای رجل سیاسی باید ملموس باشد تا اختلاف سلیقه و برداشت های شخصی در آن اعمال نشود و همچنین مردم آن را درک کنند.

ابوترابی در ادامه با بیان اینکه لازم است مشخص شود که یک کاندیدا باید دارای چه میزان سابقه حضور در عرصه کلان مدیریتی باشد، عنوان کرد: باید یک رقم مشخص مثلا ۱۰ یا ۱۵ سال برای حضور کاندیداها در عرصه مدیریتی کلان نظیر وزارت، نمایندگی مجلس یا سایر موارد دیگر مطرح شود تا بتوان بر اساس اسناد قانونی آن را مورد تفسیر قرار داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان  این که می توان سن و تحصیلات افراد را نیز به این موضوع اضافه کرد، اظهار داشت: رجل سیاسی باید دارای ویژگی هایی عمومی و اختصاصی داشته باشد.

وی ادامه داد: تمام این اقدامات باعث می شود ثبت نامی از سوی غیر از افرادی که واجد شرایط هستند صورت نگرفته و هزینه های سنگین برگزاری انتخابات به نظام تحمیل نشود.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه معتقدیم ملاک رجل سیاسی به مونث یا مذکر بودن افراد نیست، خاطرنشان کرد: در اصول فقهی نیز چنین منعی وجود ندارد و در مباحث منطقی نیز نیامده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.