قاضی ایرانی ۴برابر متوسط جهانی کار می کند

خانه ملت: ابوالفضل ابوترابی با یادآوری اعلام وصول طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت در صحن مجلس گفت: ۱۵۰ هزار دانش آموخته رشته حقوق در کشور بیکار مانده اند و با وجود بررسی سالیانه ۱۵ میلیون پرونده در دستگاه قضایی، تنها ۶۰ هزار وکیل فعال در کشور داریم.

ابوترابی استاندارد جهانی تعداد پرونده هر قاضی در طول روز را چهار مورد اعلام کرد و بیان داشت: در حال حاضر قضات ما به طور متوسط در روز شانزده پرونده را بررسی می کنند که این امر علاوه بر اعمال فشار مضاعف بر دستگاه قضایی، کیفیت دادرسی را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

وی خاطر  نشان کرد: متاسفانه شاهد انحصارطلبی در جذب وکیل و به تبع آن افزایش روز افزون تعداد فارغ التحصیلان بیکار رشته حقوق مواجه هستیم. بر اساس طرح جدید، برگزاری آزمون وکالت به سازمان سنجش واگذار شده و سالیانه دو بار شاهد برگزاری آن خواهیم بود.

این نماینده مجلس اضافه کرد: در این طرح با اجباری کردن داشتن وکیل برای تمامی پرونده‌ها، کار وکلا نیز تخصصی خواهد شد که نتیجه آن کاهش آمار پرونده ها و بالطبع کاهش هزینه ها خواهد بود.

ابوترابی افزود: اگر افراد شرکت کننده در آزمون، ۶۰ درصد نمره قبولی را کسب کنند بدون تعیین سقف پذیرش در حرفه وکالت مشغول به کار خواهند شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.