ازدواج کودکان در مناطق محروم

خانه ملت: ابوترابی در رابطه با ازدواج کودکان و پدیده کودک همسری گفت: در قوانین ابهاماتی وجود دارد که از یک سو قانون مدنی سن ازدواج را ۱۸ سال و از سویی در قوانین مرتبط با دفترخانه های ثبت این سن بالای ۱۵ سال است در نتیجه میان ۱۵ و ۱۸ سال مناقشه است.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی افزود: البته به نظر می رسد این موضوع حتی اگر غیرقانونی هم اعلام شود باز هم شاهد ازدواج کودکان در برخی مناطق کشور خواهیم بود.

وی با انتقاد از اینکه در کشور شاهد ازدواج های دختران ۹، ۱۰ و ۱۳ ساله هستیم، ادامه داد: از نظر شرعی چنین ازدواج هایی مشکل ندارد و تحقق ازدواج نیازمند اجازه ولی شرعی است اما از نظر فقهی دارای ایراد است.

این نماینده  با بیان اینکه ثبت ازدواج دختران زیر ۱۵ سال غیرقانونی است، افزود: اگر دفترخانه‌ای بدون اخذ حکم رشد، صیغه عقد و ازدواج دختران زیر ۱۵ سال را جاری کند قانون را نقض کرده است و مجازات می شود بنابراین در این رابطه خلاء قانونی وجود ندارد و برای جلوگیری از ازدواج کودکان باید فرهنگ سازی مناسب در دستور کار قرار گیرد.

ابوترابی با اشاره به نبود آماری دقیق از میزان ازدواج کودکان افزود: به طور قطع مجازات پدری که دختر ۹ ساله خود را به عقد کسی درمی آورد هیچ تاثیری در کاهش ازدواج کودکان نخواهد داشت و بلکه فرهنگ باید اصلاح شود.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات فرهنگی در ازدواج کودکان تاثیر دارد نه خلاء قانونی، تصریح کرد: اغلب ازدواج کودکان در مناطق محروم، حاشیه نشین و روستاهای مرزی رخ می دهد و شاهد افزایش تعداد کودک بیوه ها هستیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.