«فرزندان بی هویت» در مناظره شبکه یک+ تصاویر

الف: آخرین برنامه‌ی مناظره‌  شبکه‌ یک سیما به سراغ موضوع «اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج بانوان ایرانی با مردان غیرایرانی» رفت. بالاخره، این موضوع از حالت محرمانه و غیرعلنی خارج شد و در صدا و سیما به طور زنده، به چالش کشیده شد.

در این مناظره زنده که با اجرای مرتضی حیدری و حضور افرادی مانند حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده‌ شاهین شهر، احمد میدری، معاون وزیر کار، رفاه و تعاون اجتماعی و ابوذر ندیمی مشاور معاون رئیس‌جمهور در روز جمعه یازدهم اسفند ۹۶ برگزار شد، ابوالفضل ابوترابی  گفت: وزارت اطلاعات آمار فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی را ۳۵۰هزار نفر اعلام کرده، مرکز پژوهش‌های مجلس آن را ۱ میلیون نفر اعلام کرده. آمارهای مشخصی وجود ندارد. ولی مسئله‌ای که هست این است که با ازدواج‌های آینده این جمعیت افزایش پیدا می‌کند.

ابوترابی ادامه داد: کشورهای دنیا با تغییر قوانین تهدید این‌گونه جمعیت‌ها را به فرصت تبدیل کرده‌اند. تغییر قوانین تابعیت در کشورهای مختلف مشکلات کم‌جمعیتی و جذب نخبگان را برای آنان حل کرده است. مواد ۹۷۶ به بعد قانون مدنی در مورد تابعیت دیگر پاسخگوی نیاز جامعه‌ی ما نیست. از طرف دیگر ما به کنوانسیون‌های رفع تبعیض زنان هم نپیوسته‌ایم که از آن طریق تغییرات ایجاد کنیم.

این نماینده مجلس به طرح مجلس در دولت نهم در مورد فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی اشاره کرد و گفت: دستگاه‌های امنیتی به دلیل بار مالی این طرح را نپذیرفتند. ما از معاونت‌های ریاست جمهوری در حوزه‌ی زنان و حقوق شهروندی انتظار داریم. بالاترین حقوق شهروندی حقوق اجتماعی،‌سیاسی و مدنی است که به تابعیت برمی‌گردد. اقشار محروم و آسیب‌پذیر هستند که از این مسئله ضرر می‌کنند.

او خاطرنشان کرد: طرح اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی در کمیسیون قضایی مجلس هم تصویب شد، اما دولت هنوز بعد از چند ماه هیچ لایحه‌ای ارائه نکرده است.

در پاسخ به سوال نظرسنجی برنامه حدود ۵۸ درصد مخاطبان با اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی موافق بودند و ۴۲ درصد مخالف بودند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.