منع جنسیتی انتخابات سبقه فقهی ندارد

خبرگزاری خانه ملت: ابوالفضل ابوترابی با بیان اینکه رجل سیاسی کمک شایانی به تعیین صلاحیت رئیس جمهور می کند، گفت: رجل سیاسی در اصل ۱۱۵ قانون اساسی ذکر شده است اما تعریف مشخصی از آن وجود ندارد لذا از آنجایی که شورای نگهبان مفسر قانون اساسی است آنها باید این قانون را تفسیر می کردند و مجلس در این زمینه نمی توانست اقدامی انجام دهد.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه لازم است ملاک و معیارهای رجل سیاسی ملموس باشد تا اختلاف سلیقه و برداشت های شخصی در آن اعمال نشود، عنوان کرد: لازم است عبارت رجل سیاسی مسأله ای کاملا مشخص و با تعریفی فراگیر داشته باشد تا برای جامعیت مردم قابل فهم باشد.

وی افزود: ضروری است گفته شود چه میزان حضور در عرصه های مدیریتی در سطوح کلان لازم است تا فردی برای ریاست جمهوری کاندید شود برای مثال بگویند باید سابقه ۱۰ سال وزارت یا ۱۰ سال نمایندگی مجلس شورای اسلامی یا مجلس خبرگان و یا پست و مقام مشخص دیگری را داشته باشد، از این رو رجل سیاسی را باید بتوان از روی اسناد قانونی تفسیر کرد.

ابوترابی ادامه داد: در ادامه می توان سن و تحصیلات افراد را نیز در این قضیه گنجاند؛ از این رو رجل سیاسی باید دارای ویژگی هایی در دو لایه باشد که یکی ویژگی های عمومی و دیگری ویژگی های اختصاصی است.

وی در ادامه تصریح کرد: تمام این اقدامات باعث می شود ثبت نامی از سوی غیر از افرادی که واجد شرایط هستند صورت نگیرد و بسیاری از هزینه های مربوط به بررسی صلاحیت ها در فرآیند انتخابات ها کاهش یابد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: معتقدیم ملاک رجل سیاسی به مونث یا مذکر بودن افراد نیست چه اینکه در اصول فقهی نیز چنین منعی وجود ندارد و در مباحث منطقی نیز نمی گنجد، از سوی دیگر باید انتخاب را بر عهده مردم گذاشت و نباید منع جنسیتی قائل شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.