اولویت اشتغال باید با پسران باشد

خبرگزاری خانه ملت در نشستی با حضور پروانه سلحشوری رئیس فراکسیون زنان و ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها وامور داخلی کشور و به بررسی تبعات اولویت‌دهی به اشتغال پسران پرداخت که متن آن در ادامه می‌آید.

اشتغال به عنوان مهم ترین دغدغه مسئولان در حالی به گره کور اقتصاد کشور تبدیل شده که مسئولان هر از چند گاهی ایده ای برای عبور از آن مطرح می کنند.

در این زمینه اولویت دادن به اشتغال پسران تحصیلکرده طی روزهای اخیر از سوی نماینده مردم نجف آباد در مجلس دهم مطرح شد موضوعی که البته واکنش های زیادی را به دنبال داشت.

ابوالفضل ابوترابی در دفاع از طرح ایده اولویت اشتغال پسران تحصیلکرده، مهم ترین نفع آن را متوجه زنان می داند و می گوید: زنان به لحاظ فیزیکی علاقه ای به حضور در محیط کار و انجام کارهای سخت ندارند با این حال چون داشتن پشتوانه اقتصادی برای آنها از اهمیت برخوردار است وارد بازار کار می شوند. او تاکید میکند که اگر خانه‌داری در زمره مشاغل سخت قرار گیرد زنان علاقه‌ای به حضور در بازار کار ندارند.

پروانه سلحشوری رئیس فراکسیون زنان اما هر اقدامی در اولویت دهی به اشتغال مردان را تبعض مثبت به نفع پسران می‌داند و می‌افزاید: هرگونه اقدامی در این زمینه مخالف شایسته سالاری بوده و مغایر تاکید برنامه ششم بر توسعه عدالت جنسیتی است.

ابوترابی: من در ابتدا باید عرض کنم مطلبی که بنده مطرح کردم به این شکل بود که تا زمانیکه آقایان تحصیلکرده بیکار وجود دارند باید اولویت نخست را به اشتغال آنان داد زیرا بزرگترین منفعت را از این موضوع خانم ها می‌برند. طرح این موضوع به دلیل انتقاد به دو مورد است؛ نخست همان که عرض کردم یعنی وقتی ما پسر تحصیلکرده داریم نباید نوبت به اشتغال دختران برسد، علاوه بر این بکارگیری بازنشستگانی که چندین شغل را اشغال کرده اند متاسفانه منجر به افزایش تعداد پسران تحصیلکرده بیکار شده که در معرض افسردگی، اعتیاد و هزاران آسیب اجتماعی ناشی از تجرد هستند.

بر این باورم که برای حل مشکل اشتغال باید این دو کار مهم را انجام دهیم یعنی در شرایط برابر برای دختران و پسران، اولویت باید با استخدام پسران باشد؛ این موضوع را هم عقل، هم شرع و هم قانون تایید می کند.

اینکه می‌گویم مورد تایید قانون است به این دلیل است که از نظر قانونی ما الزام به پرداخت مهریه و نفقه را توسط آقایان داریم یعنی اگر مردی نفقه خانم را پرداخت نکند به حبس محکوم می‌شود؛ توجه داشته باشید در این جا به هیچ وجه مهم نیست که خانم شاغل باشد یا نباشد حتی اگر خانم شغل داشته و آقا بیکار باشد اما مرد نفقه پرداخت نکند به حبس محکوم می شود. دوم و مهم تر اینکه اگر قرار است با وجود قوانین موجود نفقه و مهریه جزو الزامات آقایان باشد باید شغلی برای او فراهم شود تا بتواند این الزامات را انجام دهد، اگر شغل نداشته باشد چطور می‌تواند نفقه پرداخت کند؟

ببینید وقتی فرصت‌های شغلی به دلایل مذکور از مردان گرفته می‌شود نتیجه این است که امروز می‌بینیم سن ازدواج افزایش پیدا کرده زیرا هیچ دختر خانمی پسر بیکار را به همسری انتخاب نمی کند اما برعکس آن بسیار اتفاق می افتد که آقا شاغل است و همسر خانه دار اختیار می‌کند. لازم است بگویم که همسر بنده با مدرک فوق لیسانس خانه دار است، ضمن اینکه سه فرزند دختر هم دارم بنابراین به هیچ وجه از این موضوع منتفع نیستم اما اعتقاد دارم امروز دنیا به سمت زندگی ارگانیک در حرکت است. در زندگی طبیعی، خداوند زن و مرد را با وظایف مشخص و روشن خلق کرده بر همین اساس هیچ مردی امکان زایش ندارد، از طرفی خانمی که وظیفه تولد فرزند، شیردهی و تربیت را برعهده دارد با مسئولیت سنگینی روبرو است.

بر این باورم خانه داری سخت ترین شغل دنیا بوده که باید در زمره مشاغل قرار گیرد اما ازآنجا که به این موضوع توجهی نشده زنان ترجیح می دهند به دنبال شغلی با درآمد مشخص باشند.

بنده به خانم سلحشوری و فراکسیون زنان مجلس انتقاد دارم که چرا ما بیمه زنان خانه دار را جدی نمی گیریم، اگر شغل محسوب شدن خانه داری پیگیری می شد امروز ما با سیل جمعیت زنان شاغل در بیرون از منزل مواجه نبودیم. متاسفانه اگرچه در قانون به بیمه زنان خانه دار توجه شده اما در بودجه سالیانه اعتبارات آن دیده نمی شود که یک انتقاد اساسی به مجلس است.

ما باید این انتقاد را به مجلس وارد بدانیم که چرا برای بیمه کارگران ساختمانی، قالیبافان، خادمان مساجد و مشلاغل سخت و زیان آور بودجه درنظر می گیریم اما برای موضوعی در این حد مهم یعنی بیمه زنان خانه دار که حداقل ۵۰ درصد از جامعه مستقیم و غیرمستقیم از آن متأثر است بودجه ای لحاظ نمی شود.

زنان ذاتاً دوست دارند پشتوانه اقتصادی داشته باشند اما به لحاظ فیزیکی علاقه ای به حضور در محیط کار و انجام کارهای سخت ندارند با این حال چون داشتن پشتوانه اقتصادی برای آنها از اهمیت برخوردار است وارد بازار کار می شوند در حالیکه ممکن است رغبت هم نداشته باشد. ما می توانیم با اجرایی کردن بیمه زنان خانه دار این مشکل را حل کنیم به طوریکه بعد از سن ۵۵ سال به زن خانه دار حقوق بازنشستگی بدهیم.

متن کامل این گفت و گو

1 پاسخ
  1. صادق
    صادق گفته:

    اقای ابوترابی تورو به قرآن تورو به فاطمه زهرا قسمت میدم این طرح وکالت رو پیگیری کن خواهش میکنم غلامیت رو میکنم بخدا من خیلیهارو میشناسم که مثل خودم فارغ التحصیل حقوق هستند اما زندگیشون تباهو تاریک شده پشت ازمون وکالت سوختیم سنمون رفت بالا نتونستیم جای دیگه استخدام بشیم آقای ابوترابی جامعه به وکیل احتیاج داره اینهمه دکتر هست هرکس مسبت به تواناییهاش درآمد داره هیچ جای دنیا اینجوری نیست خواهش میکنم غلامیتون رو میکنم این طرح رو زودتر انجام بدین خیلی خسته اییم خدا شاهده کمکمون کن امام رضا کمکت کنه شرایط ورود رو تسهیل کن تورو به قرآن

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.