ابوالفضل ابوترابی

مجلس، درد جامعه را نمی داند

فرهیختگان آنلاین:ابوترابی تصریح کرد: متاسفانه بخش عمده‌ای از دستور جلسه‌های مجلس در خصوص مسائل مربوط به امر قانونگذاری است و همین نگاه محض به قانون باعث شده در بسیاری از موارد درد جامعه به میان فعالیت‌های صحن نیاید.

ابوالفضل ابوترابی گفت: ما اگر بخواهیم مجلس در راس امور قرار بگیرد باید دو کار اساسی انجام دهیم. از طرفی درخصوص طرح‌ها و لوایح باید کار کارشناسی انجام شود که مستلزم این است که مجلس ملی و محلی تشکیل دهیم و نمایندگان از گرفتاری‌های محلی در مجلس ملی فراغت بال پیدا کنند و بتوانند به کارهای ملی بپردازند.

نماینده مردم نجف‌آباد تیران و کرون در مجلس  افزود: ما یک پارلمان محلی نیاز داریم که برای رفع مشکلات محلی مردم اعم‌از آب، برق، گاز، درمان، ورزش، جاده و… باشد و یک پارلمان ملی نیاز داریم که به امورات ملی بپردازد. در فرآیند فعلی ما این ساختار تعریف نشده است. البته این مساله در قانون اساسی تحت شورای عالی استان‌ها آمده است. در واقع پارلمان با همان شورای عالی استان‌ها و با همان ظرفیت‌ خیلی خوبی که در قانون اساسی آمده است باید احیا شود.

وی تاکید کرد: اولا اگر بخواهیم تراز ملی مجلس را در راس امور ببریم باید نمایندگان فراغت بال برای مطالعه پیدا کنند و با علم در صحن علنی و موافقت‌ها و مخالفت‌ها وارد شوند. البته طرح‌ها و لوایحی که دولت می‌دهد هم از کیفیت پایینی برخوردار هستند و برای اینکه بتوانیم این امر را افزایش دهیم باید نمایندگان فعالیت ملی را افزایش دهند که اکنون بسیار کمرنگ است. ثانیا مجلس تبدیل به کارخانه ناقص تولید قوانین شده است. ما ۱۲ هزار عنوان قانونگذاری داریم. این تعداد بسیار زیاد است. بقیه کشورها حدود دو سه هزار مورد است ولی ما ۱۲ هزار عنوان داریم. اینقدر قانون وضع کردیم که تورم قوانین داریم. همه در اجرا دردسرساز است.

ابوترابی ضمن اشاره به اینکه باید به جای تولید قانون نگاه نظارت بر دستگاه‌های دولتی و غیردولتی داشته باشیم، تصریح کرد: در حال حاضر بعد نظارتی ما صفر است و قانونگذاری در حد اعلا است. باید برعکس شود یعنی بعد نظارتی را افزایش دهیم و قانونگذاری را به حداقل برسانیم. در این صورت مجلس در راس امور قرار می‌گیرد.

نماینده حقوقدان مردم در خانه ملت همچنین با اشاره به ظرفیت سوال نمایندگان از دولت و تذکرات کتبی و شفاهی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر اگر بخواهیم سوال طرح کنید نیاز به یک سال زمان دارد! با این وصف زمان طرح سوال از بین می‌رود و تذکرات الان مورد توجه نیست و پاسخ داده نمی‌شود. این نشان‌دهنده ضعف در بعد نظارتی مجلس است.

وی عملکرد نمایندگان را نیز به‌عنوان یکی دیگر از دلایل ضعف مجلس برشمرد و افزود: انتقاداتی به همکاران ما وجود دارد. برخی از همکاران به لحاظ حوزه انتخابیه یا شخصی امتیازاتی بگیرند و با وزرا بده‌بستان‌هایی داشته باشند. این واقعیت‌های مجلس است و این شان نماینده را به‌شدت کاهش می‌دهد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.