ابوالفضل ابوترابی

طرح مدیریت جامع شهری در دستور کار مجلس

خانه ملت: ابوترابی  با اشاره به تصویب کلیات طرح جامع مدیریت یکپارچه شهری درکمیسیون شوراها وامور داخلی کشور،گفت: متاسفانه دولت علی رغم فرصت زمانی ۶ ماهه لایحه ای را به مجلس ارایه نداد، بنابراین مجلس طرح خود را در دستور کار قرارداد.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون درمجلس شورای اسلامی افزود: این طرح دارای ۱۵۱ ماده بوده و به طورقطع با تصویب این طرح به شکل قانون تحولی اساسی درقانون شهرداری ها رخ خواهد داد، به طوری که برخی دستگاه ها زیرمجموعه شهرداری قرارگرفته و برای شهرداری درآمد پایداری ایجاد می شود.

وی تصریح کرد: به دلیل نبود منابع پایدار شهرداری چاره ای جز شهرفروشی ندارد، بنابراین اتفاقات ناگواری که درحال حاضر درشهرها درحوزه مدیریت شهری رخ می دهد ناشی از نبود همین منابع پایدار است.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه با ایجاد درآمد پایدارشهرداری ها تحولی عظیم درقانون شهرداری ها به وجود می آید، تصریح کرد: چندین منبع برای درآمد پایدارشهری درنظرگرفته شده است، به طوری که در اخذ مالیات به شهرداری ها اجازه داده شده از برخی نهادها شهرداری ها به طورمستقیم مالیات دریافت کنند؛ به عنوان مثال کارگاه ها و مغازه های کوچک شامل این بحث می شود.

ابوترابی با تاکید براینکه شهرداری ها درحال حاضر اختیارات محدودی دارند، گفت: شهرداری مانند یک موجود زنده است که باید به آن همه نوع رسیدگی کرد، مسائلی مانند آب، برق، گار، فاضلاب و حتی ساختمان سازی مدارس و نوع چیدمان مبلمان شهری برای معلولان باید به شهرداری ها واگذار شود اما درحال حاضر شهرداری ها هیچ اختیارعملی درحوزه شهری ندارند.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور، با انتقاد از ناهماهنگی میان دستگاه های مختلف درشهرسازی، افزود: این ناهماهنگی هزینه سنگینی را بردوش شهر می گذارد، بنابراین برای جلوگیری از این ناهماهنگی اختیارات شهردارباید افزایش پیدا کند به طوری که ۲۱ دستگاه زیرنظر شهرداری ها باید قرارگیرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.