حزب فراگیر نیاز به اقبال قانونی و اجتماعی دارد

خانه ملت:عضو کمیسیون شوراهای مجلس معتقد است احزاب انتخاباتی کارایی ندارند و باید تعداد بیش از ۲۰۰ حزب در کشور به زیر ۱۰ حزب کاهش یابد تا بتواند کارآمدی خاص داشته باشد.

ابوالفضل ابوترابی درباره وجود ظرفیت تشکیل حزب فراگیر در کشور گفت: اگر منظور از حزب فراگیر، تک حزبی شدن مثل حزب رستاخیز پیش از انقلاب یا حزب بعث در گذشته عراق است امکان پذیر نیست چرا که با قانون اساسی و مبانی دموکراسی مغایرت دارد.

نماینده مردم نجف آباد،تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: اما اگر منظور وجود حزبی فراگیر برای هر کدام از جناح های چپ و راست مثل حزب دموکرات و جمهوری خواه در آمریکا باشد که احزاب قوی هستند و کار انجام می دهند مغایرتی با قانون نداشته و می توان به آن دست یافت.

وی ادامه داد: از آنجایی که احزاب در ایران کارایی ندارد صرفا جبهه ها و ائتلاف ها که مصرف انتخاباتی دارند در آن زمان ایجاد می شوند اما چون به احزاب بها نداده ایم و جایگاهی در قانون برای آنها تعریف نشده نمی توان آن را حساب کرد چرا که احزاب قدرتمند باید ارگان، منابع مالی مشخص، مرامنامه و نحوه عضویت مشخص و شفاف داشته باشند.

ابوترابی در ادامه با تأکید بر اینکه احزاب برای قدرت نیازمند اقبال قانون و اجتماعی هستند، ابراز داشت: اگر در قانون وضعیت احزاب را به ثبات برسانیم اقبال اجتماعی هم ایجاد می شود اما چون در قانون جایگاه خاصی ندارد از لحاظ فرهنگی نیز نمی توانیم احزاب را میان مردم جا بیاندازیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به حکومت فعلی عراق یادآور شد: بعد از خروج آمریکایی ها از عراق از آنجایی که قانون اساسی این کشور بر اساس احزاب بود علیرغم اینکه خیلی قومیتی هستند برای اینکه وارد مجلس شوند باید در احزاب نقش آفرینی کنند لذا به سمت احزاب می روند از این رو اگر جایگاه احزاب را در کشور مشخص کنیم می توانیم آنها را قدرتمند کنیم.

وی ادامه داد: از آنجایی که نمایندگان مجلس به صورت حزبی روی کار نیامده و با قول و وعده و برخی سخنرانی ها رأی جمع می کنند خود به خود ضد حزب می شوند و هیچ گاه به قدرت احزاب در مجلس رأی نمی دهند در حالی که نمایندگان مجلس باید ملی فکر کنند و این عدم توجه به احزاب به ضرر کشور است.

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.