اعطای ریاست هیات نظارت بر انتخابات شوراها به رئیس دادگستری اشتباه است

خبرگزاری خانه ملت:عضو کمیسیون شوراها با بیان اینکه ایجاد دبیرخانه دائمی برای نظارت بر انتخابات و عملکرد شوراها ضروری است، گفت: نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه، باید بر مسائل پیرامون شوراها نظارت داشته باشند.

در خصوص اصلاح قانون انتخابات، اظهار داشت: در حال حاضر جلسات بسیار فشرده‌ای با حضور رئیس کمیسیون شوراها در خصوص اصلاح قانون جامع انتخابات در حال اجرا است و کارگروه مربوطه جلسات مداوم و مرتبی دارد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: موضوعی که در حال حاضر شورای نگهبان بر روی آن دست گذاشته پیرامون لغو عضویت سپنتا نیکنام، در قانون جامع انتخابات دیده نشده و می‌توان این موضوع را در قانون تصریح کرد.

نماینده مردم تیران، کرون و نجف آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این موضوع جدایی است که مربوط به قانون انتخابات شوراها است، ادامه داد: لایحه جامع نظام انتخابات مربوط به قانون انتخابات مجلس و ریاست جمهوری است.

وی با بیان اینکه نظارت بر انتخابات شوراها بر اساس نظر شورای نگهبان بر عهده مجلس شورای اسلامی است، افزود: پیش از این کمیسیون شوراها تمایل داشت که نظارت بر انتخابات شوراها را به شورای نگهبان واگذار کند ولی شورای نگهبان این موضوع را قبول نکرد.

ابوترابی با بیان اینکه در لایحه دولت، گفته شده رئیس نظارت بر شوراها با ریاست دادگستری باشد، متذکر شد: این امر یک اشتباه بزرگ است، زیرا در این صورت رئیس دادگستری ناظر و رسیدگی کننده است که داشتن این دو اختیار، اشتباه در اشتباه است.

وی افزود: دادگستری طبع کارش به گونه ای است که نمی‌تواند با مردم عجین شود و این نهاد نیز اشتغالات بسیار زیادی دارد و برای بررسی پرونده‌های فعلی نیز به مشکل خورده و اعطای این مسئولیت با حجم کاری که ایجاد می‌کند نباید به دادگستری اعطا شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.