ابوالفضل ابوترابی

امضای ۴۰ نماینده برای بررسی رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی

خبرگزاری آنا:نماینده مردم نجف‌آباد،تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به حواشی به‌وجود آمده در حذف رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی از سوی وزارت علوم، طرح استفساریه با قید دوفوریت به‌منظور بررسی قانون تأیید رشته‌های دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی مصوب سال ۱۳۶۷ از سوی تعدادی از نمایندگان تهیه شده و به ۴۰ امضا رسیده است.

ابوترابی گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی نماد بخش خصوصی موفق در ایران و منطقه است و به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه جهان شناخته می‌شود. اگر این دانشگاه که هزینه‌های سنگینی برای ایجاد زیرساخت‌های آن انجام شده است با مشکلی مواجه شود ضرر متوجه نظام آموزشی کشور و جامعه خواهد شد.»

وی ادامه داد: در تبصره ۴ این قانون که به تصویب مجلس شورای اسلامی و تائید شورای نگهبان رسیده است، آمده است که کمیته ارزیابی رشته‌های دانشگاه آزاد از یک نفر به نمایندگی از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی که ریاست کمیته را به عهده خواهد داشت، یک نفر به نمایندگی از طرف وزارت علوم و آموزش عالی یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حسب مورد و یک نفر به نمایندگی از طرف دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل می‌شود و ‌نتایج این ارزیابی برای همه دستگاه‌های مسئول لازم‌الاتباع است.

وی افزود: آنچه در این قانون تصریح شده است اینکه هیات سه نفره در حکم شورای گسترش آموزش عالی است و رشته‌هایی که در این کمیته تائید می‌شوند قانونی است. حال سوال این است که آیا با توجه به صراحت این قانون باز هم وزارت علوم می‌تواند رشته‌های قانونی و دارای مجوز دانشگاه آزاد اسلامی را حذف کند که این موضوع در قالب طرح دوفرویتی استفساریه مطرح شده و برای بررسی تقدیم هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

ابوترابی اظهار کرد: در توافقی که هفته گذشته مسئولان وزارت علوم با سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی و اعضای کمیسیون آموزش مجلس داشتند، معاون آموزشی وزارت علوم پذیرفت که ۲۳۰۰ رشته دانشگاه آزاد اسلامی قانونی هستند اما چه شد که بعد از جلسه کمیسیون تنها ۱۵۴۱ رشته این دانشگاه را قانونی اعلام کردند. این موضوع نشان می‌دهد که فضایی بیرون از مجموعه وزارت علوم به دنبال مدیریت نابودی دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چگونه است که وزارت علوم تا پیش از این با دانشگاه آزاد خوب بود و رشته‌های این دانشگاه برای سال‌ها دانشجو پذیرش می‌کرد، اما با روی کار آمدن دکتر ولایتی به عنوان رئیس هیات موسس و هیات امنای این دانشگاه رشته‌های دانشگاه آزاد مساله‌دار شدند؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.