موسسات آموزش عالی در مقایسه با دانشگاه آزاد اسلامی بسیار ضعیف هستند

خبرگزاری آنا:نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس تصریح کرد: «موسسات آموزش عالی که به صورت موازی در حال حرکت در کنار دانشگاه آزاد اسلامی هستند به لحاظ اعضای هیات علمی و بهره گیری از امکانات و تجهیزات آموزشی در مقایسه با این دانشگاه بسیار ضعیف هستند.»

ابوالفضل ابوترابی گفت: «سال ۶۷ مصوبه مجلس به دانشگاه آزاد اسلامی این اجازه را داد که از طریق یک هیات ۳ نفره متشکل از عضوی از شورای عالی انقلاب فرهنگی، نماینده دانشگاه و یک نفر از وزارت علوم نسبت به گسترش رشته‌های تحصیلی خود اقدام کند و سال‌ها هم به همین روش ادامه دادند. در زمان حیات آیت الله هاشمی رفسنجانی هم این رشته‌ها وجاهت قانونی داشت ولی بعد از فوت وی به یکباره این شائبه به وجود آمد که نزدیک به ۳هزار رشته تا دیروز قانونی بود و حالا غیر قانونی است.»

وی افزود: «اگر این ۳هزار رشته از دانشگاه آزاد اسلامی حذف شود در واقع باید کار این دانشگاه را تمام شده بدانیم و این در صورتی که است که دانشگاه آزاد اسلامی یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه های حضوری جهان محسوب شده و در این راستا بیش از هزاران دانشجو به ناچار به دانشگاه‌های خارج از کشور مراجعه می‌کردند و این یعنی خروج بسیار زیاد ارز از مملکت که مشکلات فرهنگی اجتماعی زیادی به دنبال خواهد داشت.»

 

آینده درخشان تر برای دانشگاه آزاد/ راهکارهایی برای حل مشکلات موجود

ابوترابی روح مدیریتی جدید حاکم بر دانشگاه را مفید و کاربردی ارزیابی کرد و گفت: «با سیاست‌های جدید مدیریتی که اعمال شده است آینده درخشان‌تری در انتظار دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود. دانشگاه به رسالت اصلی خود که کارهای علمی و پژوهشی است، نزدیک شده است. باید بپذیریم که ولایتی شخصیتی دانشگاهی و به‌دور از گرایش‌های سیاسی است و جزیی از شاخص‌های مطرح علمی ایران است. مدیریت و تجربه بسیار خوبی که ولایتی سال‌های سال در پست‌ها و مسئولیت‌های مختلف کسب کرده عقبه بسیار ارزشمندی است که دانشگاه باید از آن ‌‌نهایت بهره را ببرد.»

وی کاهش دانشجو را نگران کننده خواند و اظهار کرد: «دانشگاه آزاد اسلامی باید به سمت رفع مشکلات و مسائل صنعت حرکت کند. توجه و نگاه ویژه به شرکت‌های دانش بنیان و مسائل علمی نوین می‌تواند در این شرایط، گره گشا باشد. حرکت به سمت توریسم علمی که در واقع جذب دانشجویان خارجی است می‌تواند یکی از راه حل‌هایی باشد که این کاهش دانشجو را جبران کند.»

این نماینده مجلس ادامه داد: «تغییر کاربری دانشگاه‌های کوچک‌تر به مراکز مورد نیاز شهرستان‌ها و توجه به تربیت و پرورش دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی که نیاز فعلی جامعه ما هست نیز از دیگر مسائلی است که باید در مورد آن برنامه ریزی شود.»

ابوترابی در واکنش به افتخارآفرینی‌های متعدد در زمینه‌های علمی و پژوهشی از سوی واحد نجف آباد به آنــا گفت: «شهرستان نجف آباد در چهار مورد شاخص ملی و مایه افتخار و مباهات ماست. بیش از ۲۵۰۰ شهید در دوران دفاع مقدس که بیشترین شهید کشور به نسبت جمعیت متعلق به شهرستان نجف آباد است، وجود لشکر سرافراز ۸ نجف اشرف نجف آباد به عنوان تنها شهرستان دارای لشکر مستقل، وجود قهرمانان ملی و بین المللی در ورزش که باعث شده شهر طلایی ورزش ایران لقب بگیریم و همچنین وجود دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد که یکی از ظرفیت‌های ملی و مطرح ایران هست از جمله مواردی است که شهرستان نجف آباد به وجود آن افتخار می‌کند.»

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.