شکستن رکود ۱۷ ساله پروژه فاضلاب

پروژه فاضلاب نجف آباد در ۱۷ سال طلایی بودجه که نمایندگان نجف آباد بعضا در حد نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه نیز قدرت لابی گری داشتند، علیرغم تلاش های صورت گرفته با استفاده از بودجه های دولتی کمتر از ۲۳ کیلومتر پیشرفت داشت.
بنابراین در شرایط سخت کنونی که دولت در پرداخت قبوض ادارات خود نیز با مشکل مواجه شده تنها چاره اجرای ۵۰۰ کیلومتر باقیمانده(با برآورد هزینه ۱۳۰ میلیارد تومانی)،مشارکت مستقیم مردم به عنوان سهامداران پروژه بر اساس طرح ارائه شده توسط نماینده مردم در مجلس می باشد.
در شهرهایی که پیش از این پروژه فاضلاب آنها اجرایی شده، بودجه مورد نیاز یا از طریق دولت تامین گردیده و یا کارخانجات بزرگ صنعتی و تولیدی با سرمایه گذاری در این بخش، کار را به ثمر رسانده و در نهایت از امتیاز پساب فاضلاب استفاده کرده اند ولی در سالهای اخیر با محدود شدن بودجه های دولتی،عملا امکان مشارکت دولت به تنهایی از بین رفته است.

آبادانی و سازندگی

آبادانی و سازندگی

امتیازاتی که سهم مردم و شهر می شود
– هر شهروند با پرداخت حق انشعاب، در کل پروژه فاضلاب سهامدار خواهد شد که سود آن از قبوض آب و فاضلاب کسر می شود.
– با همکاری خوب شهرداری و اخذ مصوبات قانونی که با پیگیری های مستمر نماینده مردم در مجلس صورت گرفت ، طی قراردادی ۱۲۰ لیتر در ثانیه پساب طی ۳۰ سال به آبیاری فضای سبز نجف آباد اختصاص داده شده که این امر علاوه بر تضمین گسترش فضای سبز پایدار، از تحمیل هزینه های سنگین آبیاری به شهرداری که بخش عمده بودجه آن متکی به عوارض دریافتی از مردم است، جلوگیری خواهد شد.
– بدون چنین طرحی،اجرای شبکه فاضلاب نجف آباد نزدیک به ۱۰۰ سال طول میکشید که این کار علاوه بر هدر دادن هزینه های میلیاردی صورت گرفته برای ساخت تصفیه خانه و بخشی از شبکه، مردم را از داشتن یکی از زیرساخت های ضروری، برای سالها محروم می کرد.
– طبق نظر کارشناسان املاک و مستغلات، هر خانه با انشعاب فاضلاب بین ۲ تا ۳ میلیون تومان بیشتر قیمت گذاری می شود.
photo_2016-02-17_21-49-25– سیستم فعلی دفع فاضلاب تهدیدات جدی را متوجه سلامت،بهداشت و زیرساخت های موجود در شهر کرده بود به طوریکه در صورت ادامه این روند، معضلات مذکور تشدید می شدند.
– این شکل کار در حال حاضر به عنوان الگویی موفق در سطح کشور مطرح شده و مورد تجلیل مدیران ارشد کشور نیز قرار گرفته که در یکی از آخرین اظهار نظر های صورت گرفته وزیر نیرو،مدیران طراح اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب به شیوه مشارکتی را شایسته بهترین تجلیل ها دانست.

جذب ۱۳ میلیارد تومان بودجه برای پروژه فاضلاب
با وجود مشارکت مستقیم مردم در این پروژه،طی حدود دو سال اخیر با اقدامات و پیگیری های صورت گرفته توسط نماینده مردم در مجلس بیش از ۱۳میلیارد تومان اعتبارات دولتی برای این طرح جذب شده و این درحالی است که مجموع مشارکت ریالی مردم در همین بازه زمانی کمتر از ۴ میلیارد تومان برآورد شده است.
البته خانواده معظم شهدا و ایثارگران با تایید بنیاد شهید از پرداخت یک حق انشعاب معاف بوده و هزینه انشعاب خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیز بخشوده می شود.

پذیرش کاستی های فاضلاب
ابوالفضل ابوترابی در این خصوص می گوید:« به هر حال در شرایط موجود کشور و شهرستان،چاره ای دیگر جهت اجرای این پروژه وجود نداشت و به دلیل جدید بودن شیوه کار، بروز برخی مشکلات در بخش اخذ حق انشعاب واجرای میدانی پروژه اجتناب ناپذیر خواهد بود.»
وی ادامه می دهد:« به عنوان مثال از ۹ پیمانکار فعال در نقاط مختلف شهر، تنها ۲ مجموعه اقدام به اخذ هزینه های انشعاب در اقساط سنگین کرده اند و در بیشتر نقاط شهر، شهروندان با پرداخت اقساطی نسبتا سبک در طرح مشارکت کرده اند.»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.