تعطیلات؛‌ ساماندهی به‌جای‌کاهش

ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون قضایی مجلس نیز به همشهری می‌گوید: ‌به‌منظور ساماندهی تعطیلات و براساس منویات مقام معظم رهبری که بارها بر ساماندهی تعطیلات تأکید داشتند، در سال 91طرحی تهیه و به کمیسیون اجتماعی مجلس ارجاع داده شد که باعث عکس‌العمل برخی گروه‌های اجتماعی و برخی از علما شد. وی با تأکید بر اینکه ساماندهی تعطیلات نه به‌معنای کم کردن آن بلکه به‌معنای توزیع مناسب روزهای تعطیل در ایام سال است، توضیح می‌دهد:البته در کشورمان با مسئله دیگری نیز روبه‌رو هستیم و آن هم داشتن 2تقویم شمسی و قمری است که با چرخش ماه‌های قمری بین‌التعطیلین‌هایی به‌وجود می‌آید که برای اقتصاد و آموزش کشورمان مضر است. به همین دلیل باید در طرح آینده طوری برنامه‌ریزی داشته باشیم که هم مردم برای تعطیلات خود حق انتخاب داشته باشند و هم بتوانند از ایام تعطیل بهترین استفاده را ببرند.»

به گفته وی ما جزو معدود کشورهایی هستیم که روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیلیم درحالی‌که باید جمعه و شنبه تعطیل باشیم تا تعطیلات‌مان مطابق با تعطیلات دیگر کشورهای دنیا شود. با این حال طرحی که توسط نمایندگان امضا شد به‌دلیل نظر مراجع، اعتراضات و به‌دنبال آن با ورود علی لاریجانی، رئیس مجلس به موضوع قرار شد فعلا طرح مسکوت گذاشته شود تا بعدا و در فرصتی مقتضی درباره آن تصمیم‌گیری شود.

وی در عین حال تأکید می‌کند:‌ در برخی مواقع ممکن است نمایندگان نظر مثبتی نسبت به طرحی داشته باشند اما آن طرح با قانون اساسی یا نظام اسلامی همخوانی نداشته باشد. بدون‌شک در طرح ساماندهی تعطیلات رسمی کشور نظر مراجع و علما درنظر گرفته می‌شود.

خواسته 13ساله رهبر انقلاب

رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نمازجمعه 17فروردین81، تعطیلات نوروزی را طولانی، بی‌دلیل و بی‌هیچ منطق عقلایی توصیف کردند و فرمودند:«وضع خوبی نیست که اوّلِ سال، روزهای متوالی – گاهی 2هفته و گاهی بیشتر – همه چرخ‌های فعالیت در کشور از حرکت بیفتد.» ایشان این تعطیلی را خلاف مقررات توصیف کردند و ادامه دادند: «ما در ایام سال، تعطیلی زیاد داریم که این به زیان کشور است. در بعضی از کشورهای دنیا، طبق فهرستی که مشاهده می‌کردم، همه تعطیلات رسمی در طول سال از 6-5 روز تجاوز نمی‌کند؛ لکن ما تعطیلی‌هایمان بسیار زیاد است. علاوه بر آن هم عده‌ای با بی‌توجهی و بی‌اعتنایی خود به کار، علم، تحصیل و اشتغالات روزمره زندگی و کارهای اداری و سازندگی، بر این تعطیلات اضافه هم می‌کنند آن هم در آغاز سال. بالاخره در اول سال، اول یک دوره جدید مالی و کاری است.» ایشان بعد هم مسئولان و مردم را توصیه کردند به اینکه تصمیم به کاهش این تعطیلات بگیرند.. حالا باید منتظر ماند و دید آیا نمایندگان مجلس به‌عنوان خط مقدم تصمیم‌گیری در این حوزه آیا پیشقدم می‌شوند و این طرح مهم را از بایگانی مجلس خارج می‌کنند یا خواسته رهبر معظم انقلاب پس از 13سال همچنان بر زمین می‌ماند.

منبع: همشهری / مهدیه تقوی راد

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.